Klawiatury to urządzenia, z których korzystamy codziennie i mają one ogromny wpływ na wygodę pracy, jednak rzadko na nie zwracamy uwagę. Co powiecie na klawiaturę, która daje nam możliwość nie tylko pełnej konfiguracji, ale również – z jakiegoś powodu – ma dwie spacje? Właśnie taka jest System76 Keyboard!
System76 to amerykańska firma specjalizująca się w wytwarzaniu oprogramowania Open Source oraz komputerów (laptopów i rozwiązań stacjonarnych) z pełnym, otwartym kodem (możemy również zapoznać się ze wszystkimi planami takich elementów jak obudowa) z systemem operacyjnych GNU/Linux. Ich flagowym produktem jest Pop!_OS, czyli dystrybucja Linuxa bazująca na Ubuntu, z której korzystam już około pół roku i nie zamierzam przesiadać się na nic innego.
Firma postanowiła zaskoczyć nas czymś kompletnie nowym, o czym po cichu informowali nas na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Mowa tu o klawiaturze, nad którą pełną władzę ma mieć użytkownik.
System76 Keyboard, czyli klawiatura z otwartym kodem źródłowym
System76 Keyboard wyróżnia się wieloma rzeczami, ale zacznijmy od początku. Przede wszystkim wszystkie pliki i projekty związane z klawiaturą są publicznie udostępnione i każdy ma do nich wgląd. Ponadto sprzęt jest ściśle zintegrowany z Pop!_OS i z wtyczką Pop Shell. Co ważne, sprzęt współpracuje nie tylko z innymi dystrybucjami, ale również z Windowsem i macOS (niestety, nie wiem czy również i na te systemy została wydana oficjalna aplikacja).
Zestaw sprzedażowy również jest całkiem bogaty. Przede wszystkim dostajemy dodatkowe zestawy klawiszy w różnych kolorach i rozmiarach. Ponadto do wyboru mamy przełączniki Kailh Box Jade oraz Kailh Box Royal (tak, jest to klawiatura mechaniczna). Klawiatura ma 84 klawisze, a więc nieco więcej niż ostatnio testowana GamaKay K66.
To, co wyróżnia klawiaturę od System76, to dwie spacje. Twórcy wykonali pewne badania, z którym wynika, że użytkownicy naciskają spację albo po lewe, albo po prawej stronie – ale raczej nie obu jednocześnie. Muszę przyznać, że może być to prawda, bowiem moje klawiatury mają wytartą spację tylko po prawej stronie. Długa spacja to byłaby strata miejsca w tak kompaktowym sprzęcie, dlatego zdecydowano się na dwie spacje.
Wystarczy, że sprawdzimy, którą stronę używamy i ją możemy sobie zostawić. Drugiej spacji natomiast możemy przypisać inną akcję, co przyspieszy i znacznie usprawni naszą pracę. Ponadto klawiatura obsługuje specjalne warstwy, które pozwalają nam na szybkie przeskakiwanie między różnymi układami klawiatur – na przykład QWERTY polski programisty, Dvorak angielski brytyjski i układ ze skrótami w programie do edycji grafiki czy montażu filmów. Między warstwami przełączać się można specjalnym przyciskiem, a także za pomocą dedykowanej aplikacji. Oczywiście nie zabrakło podświetlenia.
Klawiatura może również zastąpić hub USB. Dlaczego? Otóż sprzęt wyposażono aż w 5 portów (jeden jest potrzebny do połączenia z komputerem). Dlatego też dostajemy 4-portowy hub z 2 x USB-C 3.2 oraz 2 x USB-A. Oczywiście klawiatura współpracuje ze specjalną aplikacją, która dowolnie pozwala nam na modyfikację działania sprzętu.
Ile kosztuje taka klawiatura?
NIestety, klawiatura System76 to nie jest tani sprzęt. Kosztuje ona 285 USD jeśli mieszkamy w Stanach Zjednoczonych (około 1070 złotych). Sprowadzenie jej do Europy może znacznie zwiększyć koszty.
Oczywiście nie jest to klawiatura dla każdego. Co prawda, każdy mógłby ją polubić i nie jest to coś trudnego do używania – wszak to po prostu klawiatura. Jednak nie kupuje jej się po to, aby korzystać z niej jak z każdego innej, a do modyfikacji i do optymalizacji pracy. Jeśli ktoś lubi niestandardowe peryfiera, które mogą znacznie ułatwić pracę, a do tego korzysta z Linuxa, to zapewne System76 Keyboard mu się spodoba.
Muszę przyznać, że znajduje się w targecie tej klawiatury, tym bardziej, że używam Pop!_OS. Niestety, cena ponad tysiąc złotych za klawiaturę to dla mnie zdecydowanie za dużo. Pozostanę przy MX Keys.
Klawiaturę możecie zamówić >>tutaj<<.
Jak Wam się podoba klawiatura System76 Keyboard? Dajcie znać w komentarzu!
Źródło: System76, OMG!Ubuntu
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!