Dwie spacje w klawiaturze? Tak jest w System76 Keyboard

system76 keyboard

Klawiatury to urządzenia, z których korzystamy codziennie i mają one ogromny wpływ na wygodę pracy, jednak rzadko na nie zwracamy uwagę. Co powiecie na klawiaturę, która daje nam możliwość nie tylko pełnej konfiguracji, ale również – z jakiegoś powodu – ma dwie spacje? Właśnie taka jest System76 Keyboard!

System76 to amerykańska firma specjalizująca się w wytwarzaniu oprogramowania Open Source oraz komputerów (laptopów i rozwiązań stacjonarnych) z pełnym, otwartym kodem (możemy również zapoznać się ze wszystkimi planami takich elementów jak obudowa) z systemem operacyjnych GNU/Linux. Ich flagowym produktem jest Pop!_OS, czyli dystrybucja Linuxa bazująca na Ubuntu, z której korzystam już około pół roku i nie zamierzam przesiadać się na nic innego.

Firma postanowiła zaskoczyć nas czymś kompletnie nowym, o czym po cichu informowali nas na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Mowa tu o klawiaturze, nad którą pełną władzę ma mieć użytkownik.

System76 Keyboard, czyli klawiatura z otwartym kodem źródłowym

System76 Keyboard wyróżnia się wieloma rzeczami, ale zacznijmy od początku. Przede wszystkim wszystkie pliki i projekty związane z klawiaturą są publicznie udostępnione i każdy ma do nich wgląd. Ponadto sprzęt jest ściśle zintegrowany z Pop!_OS i z wtyczką Pop Shell. Co ważne, sprzęt współpracuje nie tylko z innymi dystrybucjami, ale również z Windowsem i macOS (niestety, nie wiem czy również i na te systemy została wydana oficjalna aplikacja).

system76 keyboard
Repozytorium ze wszystkimi danymi o klawiaturze

Zestaw sprzedażowy również jest całkiem bogaty. Przede wszystkim dostajemy dodatkowe zestawy klawiszy w różnych kolorach i rozmiarach. Ponadto do wyboru mamy przełączniki Kailh Box Jade oraz Kailh Box Royal (tak, jest to klawiatura mechaniczna). Klawiatura ma 84 klawisze, a więc nieco więcej niż ostatnio testowana GamaKay K66.

To, co wyróżnia klawiaturę od System76, to dwie spacje. Twórcy wykonali pewne badania, z którym wynika, że użytkownicy naciskają spację albo po lewe, albo po prawej stronie – ale raczej nie obu jednocześnie. Muszę przyznać, że może być to prawda, bowiem moje klawiatury mają wytartą spację tylko po prawej stronie. Długa spacja to byłaby strata miejsca w tak kompaktowym sprzęcie, dlatego zdecydowano się na dwie spacje.

system76 keyboard
Budowa klawiatury

Wystarczy, że sprawdzimy, którą stronę używamy i ją możemy sobie zostawić. Drugiej spacji natomiast możemy przypisać inną akcję, co przyspieszy i znacznie usprawni naszą pracę. Ponadto klawiatura obsługuje specjalne warstwy, które pozwalają nam na szybkie przeskakiwanie między różnymi układami klawiatur – na przykład QWERTY polski programisty, Dvorak angielski brytyjski i układ ze skrótami w programie do edycji grafiki czy montażu filmów. Między warstwami przełączać się można specjalnym przyciskiem, a także za pomocą dedykowanej aplikacji. Oczywiście nie zabrakło podświetlenia.

Klawiatura może również zastąpić hub USB. Dlaczego? Otóż sprzęt wyposażono aż w 5 portów (jeden jest potrzebny do połączenia z komputerem). Dlatego też dostajemy 4-portowy hub z 2 x USB-C 3.2 oraz 2 x USB-A. Oczywiście klawiatura współpracuje ze specjalną aplikacją, która dowolnie pozwala nam na modyfikację działania sprzętu.

system76 keyboard
Porty w klawiaturze

Ile kosztuje taka klawiatura?

NIestety, klawiatura System76 to nie jest tani sprzęt. Kosztuje ona 285 USD jeśli mieszkamy w Stanach Zjednoczonych (około 1070 złotych). Sprowadzenie jej do Europy może znacznie zwiększyć koszty.

Oczywiście nie jest to klawiatura dla każdego. Co prawda, każdy mógłby ją polubić i nie jest to coś trudnego do używania – wszak to po prostu klawiatura. Jednak nie kupuje jej się po to, aby korzystać z niej jak z każdego innej, a do modyfikacji i do optymalizacji pracy. Jeśli ktoś lubi niestandardowe peryfiera, które mogą znacznie ułatwić pracę, a do tego korzysta z Linuxa, to zapewne System76 Keyboard mu się spodoba.

Muszę przyznać, że znajduje się w targecie tej klawiatury, tym bardziej, że używam Pop!_OS. Niestety, cena ponad tysiąc złotych za klawiaturę to dla mnie zdecydowanie za dużo. Pozostanę przy MX Keys.

Klawiaturę możecie zamówić >>tutaj<<.

Jak Wam się podoba klawiatura System76 Keyboard? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: System76, OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!