Szkolny system Edubuntu wraca! Co zaoferuje?

Vanilla OS
Vanilla OS też bazuje na Ubuntu

Edubuntu to dystrybucja Linuksa dedykowana dla szkół. Jak się okazuje, ta wróci po kilku latach przerwy.

Edubuntu powraca

Edubuntu to dystrybucja edukacyjna, która to bazuje na Ubuntu. Niegdyś doczekała się kilka wydań, ale finalnie nieco o niej zapomnieliśmy. W 2020 roku pojawiło się UbuntuEd, które to bazowało na Ubuntu Unity Remix i odpowiadał za nią ten sam autor.

Jak się okazuje, oryginalne Edubuntu powróci. Za system odpowiedzialny ma być Erich Eickmeyer wraz z żoną, który to już teraz serwuje nam Ubuntu Studio. Edubuntu 23.04 ma mieć to samo środowisko i aplikacje co zwykłe Ubuntu. Jednakże dostanie nowe logo i będzie wykorzystywać motyw Yaru w wersji czerwonej.

Na start pojawi się też zestaw aplikacji związanych z nauką, szkołą. Aplikacje mają być odpowiednie pokatalogowane zarówno dla potrzeb przedszkoli, jak i innych poziomów edukacji. Programy będą też podzielone na specjalne foldery (typu matematyka, angielski itp.). Instalator ma pochodzić z Ubuntu Studio. Nauczyciele natomiast mają zyskać łatwiejsze zarządzanie i chociażby przycisk do szybkiego usunięcia niepotrzebnego softu. System pojawi się w kwietniu 2023 roku, a więc już niedługo.

Ubuntu 22.04 na Huawei MateBook X Pro 2022
Ubuntu 22.04 na Huawei MateBook X Pro 2022

Osobiście, póki co, dla szkół lepszym systemem może okazać się Fedora Silverblue lub zwykłe Ubuntu. I tak większość aplikacji dla szkół jest aktualnie w chmurze, stąd też Chrome OS tak dobrze się tutaj odnajduje. Fedora Silverblue za to oferuje niezmienność i stabilność. System read-only zmniejsza ryzyko uszkodzenia OS-a przez ucznia.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!