TokLok ma być superbezpiecznym polskim komunikatorem internetowym

TokLok
(fot. Mikhail Nilov z Pexels)

Temat bezpieczeństwa komunikatorów internetowych jest niezwykle głośny, a swoją propozycję pokażą kolejni polscy twórcy. Już niedługo światło dzienne ujrzy TokLok.

TokLok – (podobno) najbezpieczniejszy komunikator internetowy na świecie

Nie bez powodu nagłówek zawiera słowa “najbezpieczniejszy komunikator internetowy na świecie”. Otóż tak twierdzą sami twórcy TokLoka – pomimo tego, że aplikacja jeszcze nie została udostępniona. TokLok ma pojawić się jeszcze w tym roku i ma oferować funkcje dbające o prywatność użytkownika.

W ich własnym rankingu TokLok dostał najwyższą notę (10/10). Chociaż trzeba sobie zdać z tego sprawę, że raczej nikt swojego produktu w swoim własnym rankingu nie podburzy. Co ciekawe, ranking ocenia Telegrama bardzo słabo i stawia go na równi z Messengerem. Co jest wyjątkowo zabawne, bo wręcz mamy pewność, że Messenger i czyta nasze wiadomości, i wycina z nich zawartość – chociażby kiedy to wyślemy link z domeną niezbyt “lubianą” przez Facebooka. A gdzie tu mówić jeszcze o UX, o którym TokLok nie wspomina…

toklok
(fot. TokLok)

Ranking pokazuje jeszcze jedną ważną rzecz. Otóż Signal został oceniony na 9 punktów. To może oznaczać, że TokLok albo będzie bardzo podobny do Signala, albo po prostu będzie bazować na jego kodzie. Wszak Signal jest otwarty.

TokLok na swojej witrynie informuje, że komunikator zapewni nam anonimowość, ochronę danych czy zabezpieczenie dostępu. Podobno też będziemy mogli sami postawić serwer i przetrzymywać wiadomości lokalnie. Brakuje jednak konkretów, chociażby na temat otwartości kodu. Na przykład kiepsko oceniony Telegram otworzył swoje aplikacje klienckie, a Signal również backend. Witryna jednak wygląda, jakby TokLok nie miałby być skierowany do użytkownika prywatnego, a raczej do firmowego.

Póki co, produkt jeszcze się nie pojawił na rynku, więc nie mamy jak ocenić jego jakość. Pomimo tego, życzymy firmie sukcesów i niepowtórzenia niezbyt miłych wpadek jakie to były w przypadku UseCrypta.

A jeśli chcecie więcej wiedzieć o Telegramie i dlaczego nie jest on taki zły, jak mówi wiele osób, to zapraszamy do zapoznania się z >>tym materiałem<< oraz z >>tym odcinkiem podcastu Internet. Czas działać!<<.

Źródło: TokLok

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!