Jak przeglądać Twittera bez konta? Wyjaśniamy!

(fot. freestocks.org)
(fot. freestocks.org)

Twitter to portal, na którym użytkownicy zamieszczają mnóstwo ważnych informacji. Niestety, przeglądanie Twittera bez logowania/rejestracji jest niezbyt wygodne – głównie przez ciągle wyskakujące różne okna. Na szczęście istnieje bardzo dobre rozwiązanie!

Twitter bez logowania

Tak jak wspomniałem, na Twitterze możemy poznać wiele informacji niemalże w pierwszej kolejności. Jednak bez rejestracji ciężko tam obserwować użytkowników, czy nawet wygodnie przeglądać pojedyncze tweety. Na szczęście istnieje… Nitter.

Nitter to alternatywny front-end dla Twittera. Pozwala na wygodne przeglądanie Twittera bez potrzeby logowania. Możemy czytać tweety wraz z odpowiedziami, a także przeglądać profile.

Nitter: jak skorzystać?

Przygodę z Nitterem można zacząć na wiele sposobów. Nitter to aplikacja, którą można self-hostować (jest nawet dostępna w YunoHost), ale też spokojnie można skorzystać z czyichś instancji. Jedną z nich jest nitter.net. Wchodząc na tę stronę zobaczymy czysty interfejs wraz z wyszukiwarką profili.

Porównanie widoku bez logowania w Nitterze i Twitterze
Porównanie widoku bez logowania w Nitterze i Twitterze

Ale spokojnie, nie trzeba wyszukiwać tweetów ręcznie. Mając link do danego tweeta w Twitterze, wystarczy lekko zmodyfikować link. Szkic macie poniżej.

Zwykły link do tweeta wygląda tak:

https://twitter.com/ROOTBLOGit/status/1640999972991557632

Link modyfikujemy w ten sposób:

https://nitter.net/ROOTBLOGit/status/1640999972991557632

Tak, po prostu część twitter.com zamieniamy na nitter.net. Wtedy strona przeładuje się z nowym front-endem.

Podgląd tweeta w Nitterze
Podgląd tweeta w Nitterze

Jak obserwować użytkowników na Twitterze dzięki aplikacji Nitter?

To również jest bardzo proste – dzięki technologii RSS. Jak ktoś nie kojarzy, to RSS jest starą technologią, która pozwala nam obserwować przeróżne portale w jednym miejscu. Przykładem aplikacji do obsługi RSS jest chociażby Feedly czy Feeder. Czytników RSS jest mnóstwo i to na wielu różnych urządzeniach i systemach.

Bierzemy sobie link do profilu na Nitterze, na przykład https://nitter.net/ROOTBLOGit i wklejamy go do swojego czytnika RSS. To wystarczy, bowiem czytnik sam rozpozna, że istnieje tutaj kanał RSS i zacznie nam nie tylko pokazywać stare tweety, ale też będzie na bieżąco odświeżał i dostarczał nowe.

Czy da się inaczej?

Tak. Drugi sposób spodoba się tym, co korzystają z Mastodona lub innej aplikacji ze świata Fediverse. Wchodzimy na stronę birb.stream, gdzie na środku ekranu wyświetli nam się wyszukiwarka. Tam wklejamy nazwę użytkownika, którego chcemy obserwować. W odpowiedzi dostaniemy nazwę użytkownika wraz z domeną, na przykład – @rootblogit@birb.stream. Wklejamy ten ciąg znaków w wyszukiwarkę na swoim Mastodonie (lub w innej aplikacji) i po chwili wyświetli nam się oczekiwany profil. Co prawda, tablica będzie pusta, ale chwilę po zaobserwowaniu zaczną pojawiać się stare i nowe wpisy.

Profil CEO Nothing w Birb.stream
Profil CEO Nothing w Birb.stream

Birb.stream to instancja aplikacji bird.makeup. Jest to program, który natychmiastowo tworzy boty, które można obserwować w Fediverse, czyli również na Mastodonie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!