Bug w Ubuntu 19.10 sprawia, że udostępniasz swoje pliki bez Twojej wiedzy

ubuntu 19.10
Tapeta Ubuntu 19.10

Ogólnie systemy typu Linux uchodzą za bardzo bezpieczne. Niestety, raz na jakiś czas może znaleźć się jakiś problem, który naraża użytkownika. Kilka miesięcy temu popularnym wirusem był EvilGnome. Tym razem wpadkę zaliczyło Ubuntu, które może udostępniać Twoje pliki bez Twojej wiedzy.

Wykryto ogromny problem w Ubuntu 19.10

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine zgodnie z planem miało swoją premierę 17 października. System ten jest wersją rozwojową i przypada mu jedynie 9 miesięcy wsparcia. Warto dodać, że wraz z udostępnieniem wersji 19.10, Ubuntu 19.04 przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, natomiast już w kwietniu 2020 roku swoją premierę będzie mieć Ubuntu 20.04, czyli kolejna odsłona Ubuntu typu LTS (Long Term Support).

Warto sprawdzić: Piyrszy systym ôperacyjny, czyli Ubuntu 19.10 pierwszym OS-em z obsługą języka śląskiego

Jak się okazuje, w Ubuntu 19.10 wykryto szczególnie niebezpieczny bug. To właśnie on był powodem tego, że użytkownik – kompletnie o tym nie wiedząc – udostępniał swoje pliki znajdujące się w ~/Photos, ~/Videos oraz ~/Music wszystkim osobom podłączonym do danej sieci lokalnej (LAN). Źródłem tego problemu jest narzędzie rygel, które uruchamiało się wraz z systemem operacyjnym, a następnie działało sobie w tle.

O EvilGnome więcej dowiesz się z tego wpisu: GNOME Shell – poprzez EvilGnome – może szpiegować Twoje działania na Linuksie

Na szczęście już niedługo powinna zostać wypuszczona łatka, która naprawia ten problem. Aktualnie najlepszą czynnością zabezpieczającą jest usunięcie problematycznego narzędzia. Można zrobić to wpisując poniższą komendę.

sudo apt remove rygel

Jak widzimy, pomimo sporego zaufania do danego oprogramowania, warto samemu sprawdzać niektóre elementy aby mieć pewność czy nasze dane są w 100% bezpieczne.

Korzystacie z Ubuntu 19.10? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!