Ubuntu 20.04 Focal Fossa już jest! Co dodano do nowego LTS-a?

Ubuntu 20.04 Focal Fossa już jest! Co dodano do nowego LTS-a?

Wreszcie doczekaliśmy się tego dnia! Brytyjska firma Canonical udostępniła nowe wydanie jednej z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dystrybucji Linuxa na świecie! Ubuntu 20.04 Focal Fossa jest niezwykle ważnym wydaniem i zaraz dowiecie się co takiego wnosi.

Dlaczego Ubuntu 20.04 jest ważne? Najnowsze wydanie Ubuntu jest tak zwanym LTS-em (Long Term Support), czyli wersją o długim okresie wsparcia. System ten cechuje się ogromną stabilnością i pakietem sprawdzonych aplikacji. Jest to również ten system, z którym przez następne 2/3 lata będziecie najczęściej spotykać się w różnego rodzaju korporacjach i uczelniach (zapewne najczęściej na ThinkPadach).

Warto przeczytać: Linux Mint 20: Kiedy będzie i co wniesie?

Co wnosi Ubuntu 20.04 LTS?

Ubuntu 20.04 LTS to szereg nowych nowości. Pierwszą zmianą jaką się dostrzega, jeszcze podczas uruchamiania komputera, to wyświetlanie bootlogo producenta laptopa/płyty głównej podczas włączania komputera. Ten dodatek wcześniej był dostępny między innymi w Windows i Fedora Linux. Kolejną nowością jest odświeżony ekran logowania, który wygląda nowocześniej, a korzystanie z niego ma być o wiele wygodniejsze.

To oczywiście nie koniec listy nowości. W ustawieniach znajdziemy wiele ciekawostek. Pierwszą z nich jest obsługa predefiniowanych motywów. Choć wcześniej użytkownik mógł korzystać z dowolnego motywu, tak teraz dostał kilka gotowych i dopracowanych, gdzie najważniejszy jest oczywiście ten tzw. Dark-Mode, który bardzo dobrze wprowadza ciemne barwy do interfejsu. Wprowadzono również lepsze zmiennoprzecinkowe skalowanie interfejsu. Właśnie, zatrzymajmy się chwilę przy interfejsie. To co tutaj widzimy to GNOME 3.36, który dostarcza zestaw świetnych nowości, między innymi przeorganizowane centrum powiadomień i innych elementów systemowych. Ponadto jest on znacznie szybszy i lepiej zoptymalizowany.

ubuntu yaru

Kolejne nowości dotyczą oprogramowania. Od teraz głównym sklepem z aplikacjami jest Snap Store, w którym znajdziemy aplikacje w postaci paczek snappy. Standard ten już od kilku lat jest opracowywany przez Canonical i firma w końcu zdecydowała się go wprowadzić jako główne rozwiązanie. Niestety, wielu użytkowników skarży się na snappy, jednak trzeba przyznać, że standard ten wprowadza do OS-a pewną harmonię. Oczywiście nadal mamy dostęp do pakietów Aptitude oraz Flatpak. Na koniec warto sobie wspomnieć o wprowadzeniu Linux Kernel 5.4 oraz lepszej obsługi systemu plików ZFS.

Ubuntu 20.04 Focal Fossa LTS możecie pobrać stąd >stąd<. Oczywiście nadal można zdecydować się na tak zwane Flavours wykorzystujące inne środowiska graficzne niż GNOME, chociażby na Xubuntu, Ubuntu Budgie czy Ubuntu MATE, które również dzisiaj doczekały się premiery wersji 20.04 LTS.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!