Ubuntu 21.04 Beta już jest. Zmian jest niewiele…

Ubuntu 21.04 Beta już jest. Zmian jest niewiele...

Już za niecały miesiąc swoją premierę będzie miał system Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo. Teraz natomiast nowości możemy zobaczyć instalując publiczną wersję Beta!

Ubuntu 21.04 Beta już jest!

Ubuntu 21.04 nazywa się Hirsute Hippo i niestety, nie wnosi zbyt wiele nowości, ale niektóre możemy nazwać naprawdę odważnymi. Zacznijmy jednak od początku! Od razu musimy sobie zaznaczyć, że Ubuntu 21.04 wykorzystuje środowisko graficzne GNOME 3.38.4, czyli to samo, które mamy w Ubuntu 20.10 (stąd mało zmian).

A jednak Canonical zdecydowało, że domyślnym serwerem wyświetlania będzie Wayland. Próbowano tego dokonać kilka lat temu przy okazji publikacji Ubuntu 17.10, jednak szybko powrócono do X11. Ba! W 21.04 będzie opcja przełączenia się na X11, a w przypadku komputerów z kartami graficznymi NVIDIA będzie to wybór domyślny.

ubuntu 21.04
(fot.OMG!Ubuntu)

Kolejną ciekawą decyzją jest fakt, że od teraz to właśnie ciemny motyw jest tym domyślnym (oczywiście istnieje opcja zmiany kolorystyki). Ponadto lekko zmodyfikowano ikony, poprawiono niektóre wtyczki oraz zaktualizowano aplikacje początkowe do najnowszych wersji, czego przykładem może być Mozilla Firefox 87. No i oczywiście nie możemy zapomnieć o nowej tapecie, o której pisałem >>tutaj<<.

ubuntu 21.04
(fot. OMG!Ubuntu)

Jak możecie zauważyć, Ubuntu 21.04 nie wnosi zbyt wielu zmian, czego najlepszym przykładem jest pozostanie na GNOME 3.38. Zdecydowano się jednak na pewien test i sprawdzenie czy Wayland jest już gotowy do powszechnego użytku. Zapewne więcej nowości zobaczymy w Ubuntu 21.10, które pojawi się w październiku.

Ubuntu 21.04 możecie pobrać >>stąd<<.

Jak Wam się podoba Ubuntu 21.04? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!