Ubuntu 22.10 Kinetic Kudu wydane! Co nowego wprowadzono?

Ubuntu 22.10
Ubuntu 22.10

Tak, to właśnie dzisiaj! Już teraz możemy pobierać Ubuntu 22.10 Kinetic Kudu w wersji stabilnej. Co takiego wprowadzono?

Ubuntu 22.10 już dostępne

Właśnie zostało wydane Ubuntu 22.10 Kinetic Kudu. Jest to najnowsze wydanie tego systemu operacyjnego. W przeciwieństwie do 22.04, czas wsparcia wynosi tylko 9 miesięcy, a więc można tę wersję nazwać pośrednią pomiędzy wspomnianą 22.04 a kolejny LTS-em. Co takiego wprowadzono?

Ubuntu 22.10
Ubuntu 22.10

Mamy tutaj przede wszystkim GNOME 43 ze wszystkimi, ważnymi nowościami. Mowa tu chociażby o nowym menedżerze plików Nautilus zgodnym z GTK4. Aplikacja teraz wygląda świetnie, a jej interfejs jest responsywny. Ułatwiono także oznaczanie plików, jako do uruchomienia.

Największą zmianę zauważycie zapewne w górnym, prawym rogu. Mowa tu o nowym menu ze skrótami do ustawień. Od teraz mamy kafelki niczym jak w macOS. Jest to o wiele ładniejsze, ale też wygodniejsze, bowiem ułatwiono chociażby zmianę urządzeń audio. Zostając przy audio, to warto dodać, że w końcu mamy tutaj serwer dźwięku PipeWire. To też oznacza, że chociażby obsługa słuchawek Bluetooth będzie o wiele lepsza. Wiem to z własnego doświadczenia.

Też wygodną nowością jest ulepszony dock. Otóż od teraz jak mamy uruchomione kilka okien tej samej aplikacji, to jak klikniemy w ikonę w docku, to uruchomi się ekran niemalże taki sam jak Podgląd, jednakże zostaną wyświetlone tylko okna tego jednego programu. Jest to wygodne i po prostu ułatwia multitasking. Ponadto mamy tutaj Linux Kernel 5.19, Mesa 22, a także Network Manager 1.40. Znalazł się również BlueZ w wersji 5.65.

Ubuntu 22.10
Ubuntu 22.10

Ubuntu to system darmowy, z którego każdy może swobodnie korzystać. Ubuntu 22.10 już pobierzecie >>stąd<<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!