Ubuntu 22.10 pokocha słuchawki Bluetooth. Wszystko dzięki PipeWire

EasyEffects
Aplikacja EasyEffects. Pozwala modyfikować dźwięk w PipeWire

Słuchawki Bluetooth to akcesorium bez którego dosyć ciężko jest mi wyobrazić sobie dzień. Serio, korzystam z nich nawet po 8-9 godzin dziennie i po prostu służą mi podczas wielu czynności – pracy, konferencji, sprzątania, gotowania czy nauki. Ale słuchawki trzeba gdzieś podłączyć, a przyszłe Ubuntu 22.10 znacznie to ułatwi.

To nie tak, że Ubuntu nie obsługuje słuchawek Bluetooth. Z bezprzewodowych głośników czy słuchawek możemy korzystać od dawna na Linuxie. Po prostu Ubuntu korzysta ze starszej technologii związanej z audio (Pulseaudio), która ma problemy z poprawną współpracą z takimi akcesoriami. Sprzęt co prawda działa, ale chociażby (domyślnie) nie wspiera innych kodeków niż SBC czy nie daje opcji prowadzenia rozmów z wykorzystaniem wbudowanego w słuchawki mikrofonu (da się to dodać ręcznie). Jest też PipeWire.

Ubuntu 22.10 domyślnie z PipeWire również dla audio – ogromny skok technologiczny

PipeWire to właśnie taka nowa technologia związana z audio i wideo na Linuxie. Jest to naprawdę świetnie przygotowany moduł systemowy i korzystam od niego od roku (na Fedorze). Wszelkie problemy ze słuchawkami Bluetooth zniknęły w mgnieniu oka, a mało tego – zyskałem sporo bonusów. Otóż PipeWire na wyciągnięcie ręki daje dostęp do lepszych kodeków audio, w tym AAC czy nawet LDAC. Korzystanie z mikrofonu w słuchawkach też nie jest problemem – w trakcie rozmowy system automatycznie przełączy słuchawki w tryb telefoniczny.

PipeWire Fedora
PipeWire w Fedora. Obsługa AAC w słuchawkach SoundCore Life Q30

Najnowszy testowy obraz systemu Ubuntu 22.10 “Kinetic Kudu” wykorzystuje domyślnie serwer audio PipeWire zamiast Pulseaudio. Jest to pierwsza tak ogromna zmiana związana z dźwiękiem od czasów Ubuntu 9.10.

LDAC Fedora
Obsługa LDAC dzięki PipeWire

Co ciekawe, Ubuntu 22.04 LTS oferuje PipeWire na dzień dobry. Jest jednak pewien haczyk, bowiem dotyczy to tylko technologii związanej z wideo, co ulepsza kompatybilność z serwerem wyświetlania Wayland (Wayland i PipeWire to takie nowoczesne, świetne połączenie technologiczne na Linuxie). PipeWire na Ubuntu 22.04 objawia się chociażby wtedy, kiedy chcemy udostępniać zawartość ekranu. Wtedy, w prawym, górnym rogu widzimy charakterystyczną, pomarańczową ikonkę z wizerunkiem monitora.

PipeWire dla audio w Ubuntu 22.10 to z pewnością skok w dobrą stronę. Niektórzy po cichu liczą, że ta zmiana zostanie dodana również do aktualnego Ubuntu 22.04 LTS…

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!