Nie tylko Android! Ubuntu Touch OTA-16 już zostało wydane!

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Po tym jak Canonical porzuciło Unity oraz Ubuntu Touch może wydawać się, że obydwa projekty są już zakończone. Nic bardziej mylnego! Mobilny Linux dalej jest rozwijany dzięki grupie UBPorts i właśnie został zaktualizowany do wersji OTA-16.

UBUNTU TOUCH

Po porzuceniu przez Canonical, dalszym rozwojem Unity8 (a w zasadzie Lomiri) zajmuje się grupa UBports. Unity to bez wątpienia świetne środowisko i bardzo miło je wspominam. Ba! Nadal nie znalazłem innego DE, z którego korzystałoby mi się równie przyjemnie (dlatego tak bardzo cieszy mnie projekt Ubuntu Unity Remix). Dlatego też niezbyt rozumiem dlaczego Canonical porzuciło tak świetny projekt i wróciło do GNOME, na które narzeka wielu użytkowników Linuxa.

Warto przeczytać: Potrzebujesz tani tablet z Linuxem? PineTab może być ciekawym wyborem

Czemu wspominam o Lomiri? No właśnie dawne Unity8 jest środowiskiem graficznym, które występuje w Ubuntu Touch i jest jego wręcz unikatowym elementem. OS ten jest niezwykle nowoczesny i w wielu kategoriach wyprzedza prężnie rozwijane i popularne dzisiaj systemy, czyli Android i iOS. Ubuntu Touch znajdziemy również w tablecie PineTab, o którym pisałem >>tutaj<<.

Ubuntu Touch OTA-16

Ubuntu Touch OTA-16 to przede wszystkim ulepszenia dla wbudowanej przeglądarki internetowej Morph. Między innymi przebudowano sekcję pobranych plików, a także dodano opcję “Zawsze odmawiaj”, kiedy to dana strona poprosi nas o dostęp do lokalizacji. Ponadto przeglądarka powinna być wygodniejsza w użytkowaniu, bowiem powiększono niektóre elementy tak, aby łatwiej było w nie trafić.

Ponadto zaktualizowano biblioteki Qt do wersji 5.12, co ma pozwolić na efektywniejszą przesiadkę na Ubuntu 20.04 LTS (aktualnie Ubuntu Touch bazuje na Ubuntu 16.04, które niedługo przestanie być wspierane). Mało tego, naprawiono problemy z automatycznym poziomem jasności, a także z rozmowami głosowymi na Xperii X. Wprowadzono również pełne wsparcie dla Samsunga Galaxy S3 Neo+. Muszę wspomnieć o tym, że na dzień dobry użytkownicy będą mieli zainstalowane narzędzie Anbox, które pozwala na wygodne uruchamianie aplikacji z Androida.

Jak Wam się podoba Ubuntu Touch? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!