Ubuntu Touch OTA-18 już jest. Mobilny Linux jest coraz lepszy!

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Trzeba to przyznać, mobilny Linux naprawdę dynamicznie się rozwija, a ostatnie miesiące to ciągłe ulepszenia i poprawki, które sprawiają, że już niedługo systemy te będą mogły godnie rywalizować z Androidem czy iOS-em. Jednym z takich OS-ów jest Ubuntu Touch, który właśnie otrzymał aktualizację do OTA-18!

Ubuntu Touch

Po porzuceniu przez Canonical, dalszym rozwojem Unity8 (a w zasadzie Lomiri) zajmuje się grupa UBports. Unity to bez wątpienia świetne środowisko i bardzo miło je wspominam. Ba! Nadal nie znalazłem innego DE, z którego korzystałoby mi się równie przyjemnie (dlatego tak bardzo cieszy mnie projekt Ubuntu Unity). Przyznam, że powoli ten trend się zmienia – głównie za sprawą Fedory 34, GNOME 40 oraz Waylanda, który sprawia, że system po prostu pływa.

Czemu wspominam o Lomiri? No właśnie dawne Unity8 jest środowiskiem graficznym, które występuje w Ubuntu Touch i jest jego wręcz unikatowym elementem. OS ten jest niezwykle nowoczesny i niekiedy wyprzedza prężnie rozwijane i popularne dzisiaj systemy, czyli Android i iOS.

Ubuntu Touch OTA-18

Na nowy update czekaliśmy 2 miesiące, ale w końcu jest! Niestety, system dalej bazuje na już martwym Ubuntu 16.04 Xenial, jednak przejście na nowego LTS-a powinno odbyć się już niedługo. Skupmy się jednak na nowościach! Przede wszystkim naprawiono problem z tapetami, które niekiedy potrafiły negatywnie odbić się na wydajności (między innymi na BQ Aquaris E4.5). Zaktualizowano także komponent Media-hub, co ma polepszyć wrażenia związane z audio i wideo.

ubuntu touch
Ekran główny pokazuje się wtedy, kiedy nie mamy włączonych aplikacji w tle

Pojawiło się także wiele optymalizacji i ułatwień. Chociażby otworzenie nowej karty w Morph Browser automatycznie wyzwala klawiaturę, a naciskając Ctrl + Alt + T uruchomimy terminal. Wprowadzono także wsparcie dla wybieraka naklejek, a także dodano znak stopnia (°) do klawiatury ekranowej. Naprawiono problemy z rozmowami głosowymi w Google Pixel 2.

Nowy update już wyszedł i dla osób korzystających właśnie z Ubuntu Touch jest dostępny do pobrania.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!