Ubuntu Touch z kompilacją 64-bit ARM. Ktoś nadal to rozwija!

ubuntu touch
(fot. UBports na Twitter)

Ubuntu Touch to specjalna wersja Ubuntu, która przeznaczona była na mobilne urządzenia z ekranami dotykowymi, a dokładniej mówiąc na smartfony i tablety. Niestety, to Ubuntu jeszcze przed zdobyciem rynku zostało porzucone. Jak to jednak bywa w świecie Open Source, ktoś ten projekt przejął i dalej rozwija. Ubuntu Touch właśnie zostało wydane w wersji 64-bitowej.

Jeszcze dwa lata temu Canonical zacięcie pracowało nad środowiskiem graficznym Unity8 oraz serwerze wyświetlania Mir. Prace nad tymi projektami były już w dosyć głębokim stadium, a brytyjski gigant pokusił się o dodanie Unity8 do jednej z wersji Ubuntu. Niestety, w tym momencie środowisko było – delikatnie mówiąc – nieskończone i nie działało zbyt dobrze (a przynajmniej w moim przypadku). Jak się to łączy z Ubuntu Touch? Otóż Ubuntu Touch również wykorzystywało Unity8 oraz Mir, a obydwie platformy – Desktop PC i mobile – miały być zunifikowane. Niestety, ku zaskoczeniu entuzjastów projektu, Canonical postanowiło porzucić swoje prace i po kilku latach rozłąki powrócić do GNOME, a świat mobilny kompletnie opuścić.

Warto przeczytać: Ubuntu 20.04 LTS już dostępne do pobrania! Póki co w wersji Daily Builds

Ubuntu Touch jest dalej rozwijane!

Co prawda, Canonical porzuciło swoje projekty, jednak znalazła się inna ekipa, która zechciała je przygarnąć. Mowa tu o grupie UBports, która sukcesywnie aktualizuje Ubuntu Touch oraz wydaje je na coraz to kolejne modele.

Do tej pory Ubuntu Touch było dostępne w wersji tylko i wyłącznie 32-bitowej. Deweloperzy nareszcie wydali swój OS w odsłonie 64-bitowej, co pozwala systemowi rozłożyć skrzydła na nowoczesnych procesorach. Nowe Ubuntu Touch jest kompatybilne z takimi smartfonami jak Sony Xperia X, OnePlus 3 i 3T. Wraz z kompilacją 64-bitową zadebiutowała specjalna wersja Telegrama, nazwana TELEports 0.6.0. Natomiast zmiany w zakresie interfejsu zostaną wprowadzone dopiero w aktualizacji oznaczonej jako OTA-12.

Warto sprawdzić: To już! Canonical udostępniło Ubuntu 19.10 Eoan Ermine w wersji stabilnej!

O Ubuntu Touch warto pamiętać. Z tego co nam wiadomo, na urządzenia takie jak Librem 5 i PinePhone mają powstać specjalne, dedykowane wersje tego systemu, co jest – dla właścicieli tych urządzeń – naprawdę ogromnym powodem do radości. Ubuntu Touch bowiem to kompletnie inny, ale naprawdę przemyślany interfejs, który nawet dzisiaj wydaje się być nowocześniejszy niż iOS czy Android.

Chcielibyście korzystać z Ubuntu Touch? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!