Ubuntu Web już jest! Tak wygląda alternatywa dla Chrome OS z Firefoxem w roli głównej

ubuntu web

Kilka miesięcy temu informowaliśmy Was o tym, że autor Ubuntu Unity Remix pracuje nad nową dystrybucją Linuxa, którą moglibyśmy nazwać alternatywą dla Chrome OS. Podobnie jak pierwowzór, system miałby być lekki, wygodny w użytkowaniu i opierać się o aplikacje webowe. Po wielu miesiącach walki deweloper właśnie wypuścił pierwszą wersję Ubuntu Web, a my ją przetestowaliśmy!

Ubuntu Web już jest!

Po dosyć długim okresie ciszy spodziewaliśmy się, że deweloper po prostu przestał pracować nad projektem Ubuntu Web. Dzisiaj natomiast zaskakując niemalże wszystkich opublikował pierwszą stabilną wersję systemu! Tak naprawdę przez długi czas nie wiedzieliśmy co dokładnie ma oferować Ubuntu Web (oprócz oczywiście przeglądarki). Jak się okazuje, nowy system oferuje całkiem sporo, ale nie do wszystkiego jestem przekonany.

Co znajdziemy w Ubuntu Web?

Pierwszą nowością jest kompletnie nowy sklep z aplikacjami web-app, choć ciężko go tak nazwać. Jest to strona internetowa, która pozwala na szybkie zintegrowanie systemu ze znanymi usługami internetowymi, chociażby Google Classroom czy SoundCloud. Aktualnie biblioteka sklepu jest naprawdę biedna, a dostępne programy możemy policzyć na palcach obu dłoni.

Ponadto dodano integrację z usługami chmurowymi. Coś podobnego znajdziemy w Chrome OS, jednak tam elementem wiążącym wszystkie usługi był Google i przeglądarka Chrome. Tutaj natomiast mamy dostęp do programów od /e/ oraz przeglądarkę Firefox. Niestety, tutaj też wiążę się pewien problem, bowiem na przykład chcąc uruchomić systemowy menedżer plików zazwyczaj uruchamia się ten od /e/. Jak informuje deweloper, w przyszłości integracja z /e/ ma być jeszcze lepsza.

Ubuntu Web już jest! Tak wygląda alternatywa dla Chrome OS z Firefoxem w roli głównej

Podobnie jak w przypadku Chromebooków, tak i tutaj mamy dostęp do aplikacji z Androida. Jest to możliwe, dzięki platformie Anbox, która już od dawna jest znana użykownikom Linuxa. Warto dodać, że Anbox może nie działać kiedy system uruchomimy w trybie LiveCD oraz na maszynie wirtualnej.

Warto przeczytać: Co nowego w Ubuntu Unity 20.10 Beta? Sprawdźmy!

Tak naprawdę jest to nieco przerobione Ubuntu 20.04.1 LTS (dobry wybór – stabilna baza da nam dostęp do aktualizacji przez następne kilka lat) ze zmodyfikowanym środowiskiem GNOME 3.36.1. Szkoda, że autor wybrał dosyć ciężkie środowisko, które niezbyt kojarzy się z lekkością Chrome OS. Moim zdaniem środowiska takie jak Pantheon, KDE Plasma czy Xfce sprawdziłyby się tutaj o niebo lepiej. Co ciekawe, zamiast X11 wykorzystywany jest tutaj Wayland, który póki co nie jest uważany za najlepszy. Warto dodać, że system na dzień dobry oferuje język polski.

Ubuntu Web możecie pobrać >>stąd<<.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!