Powstanie Ubuntu Web, czyli darmowy konkurent dla Chrome OS i Windows 10X

Ubuntu Web
(fot. @alera_on na Telegram)

Chrome OS to w pewien sposób unikatowy system. Wyróżnia go fakt, że głównym jego elementem jest przeglądarka internetowa, a “zainstalowane” aplikacje są w rzeczywistości witrynami wyświetlanymi w oddzielnym oknie. Choć istnieje otwarta wersja Chrome OS (chociażby CloudReady), tak brakuje takiej niepowiązanej z Google. Aż do teraz, bowiem twórca Ubuntu Unity Remix zaczął pracować nad czymś co nazywa się Ubuntu Web!

Ubuntu Web

Na Twitterze pojawiło się konto o nazwie Ubuntu Web założone przez Rudrę Saraswata, twórcę między innymi Ubuntu Unity Remix oraz Ubuntu Education. Autor postanowił znowu przygotować dystrybucję Linuxa bazującą na Ubuntu, jednak podszedł do tematu kompletnie inaczej. Niestety, poza zapowiedzią Rudra nie dodał żadnych informacji na temat Ubuntu Web. Ma to być system oparty o Ubuntu, który podobnie jak Chrome OS, wykorzystuje aplikacje webowe, jednak główną przeglądarką internetową ma być Firefox. Niestety, to były wszystkie szczegóły na temat projektu. To sprawiło, że napisałem do dewelopera.

Warto przeczytać: Ubuntu Unity Remix nabyło właśnie bardzo ważne narzędzie – Fixer

Zadałem dwa dosyć ważne pytanie, a mianowicie z jakiego środowiska graficznego będzie korzystać Ubuntu Web (ze wskazaniem czy będzie to coś lżejszego niż Unity) oraz czy zamierza wykorzystać narzędzie ICE. Od razu powiem, że ICE to specjalne narzędzie stworzone dla systemu PeppermintOS, które pozwala na szybką zamianę witryny internetowej w aplikację. Odpowiedzi Rudry były całkiem zaskakujące.

Warto zobaczyć: Peppermint OS 10 doczekał się dużej aktualizacji o nazwie własnej „Respin”

Przede wszystkim środowiskiem graficznym nie będzie Unity, a coś znacznie lżejszego. Nieco później udostępnianie screenshoty wskazują na głęboko zmodyfikowane Xfce. Rudra zapoznał się z narzędziem ICE, jednak nie powiedział dokładnie czy zamierza z niego skorzystać. Niestety, autor nie chciał zdradzić więcej szczegółów na temat systemu mówiąc, że będzie to niespodzianka.

W rozmowie ze mną deweloper zdradził, że nadal pracuje nad projektem, a więc więcej szczegółowych informacji powinno pojawić się na przestrzeni następnym tygodni.

Co myślicie o Ubuntu Web? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!