Strona główna Aktualności Ultradźwiękowy skaner linii papilarnych w wyświetlaczu od Qualcomma

Ultradźwiękowy skaner linii papilarnych w wyświetlaczu od Qualcomma

-

Podczas wczorajszej konferencji Qualcomma Snapdragon Tech Summit na Hawajach amerykański gigant zaprezentował światu nie tylko nowy procesor mobilny mający napędzać przyszłoroczne flagowce, ale także ultradźwiękowy skaner linii papilarnych!

Nowa generacja skanerów w ekranie

Czytnik linii papilarnych ukryty w wyświetlaczu jest już codziennością. Takie rozwiązanie znajdziemy w OnePlus 6T czy Huawei Mate 20 Pro. Smartfony te jednak posiadają optyczne skanery, które nie są doskonałe. Oczywiście odblokowanie telefonu jest szybkie, ale nadal nie tak szybkie jak miało to miejsce w przypadku fizycznych skanerów wykorzystywanych w poprzednich generacjach flagowców. Qualcomm chce iść o krok dalej i prezentuje coś co ma całkowicie zrewolucjonizować odblokowywanie smartfonów.

qualcomm chip

Skaner amerykańskiego giganta został nazwany Qualcomm 3D Sonic Sensor. I trzeba przyznać, że robi on wrażenie. Po pierwsze odblokowanie telefonu będzie możliwe bez jakiegokolwiek podświetlenia ekranu. Wystarczy chwycić telefon i przyłożyć palec do czarnego ekranu aby smartfon się odblokował. Kolejną nowością jest to, że rozwiązanie będzie mogło być zaimplementowane nie tylko w OLEDach czy AMOLEDach, ale także wyświetlaczach typu LCD. Tym samym czytniki linii papilarnych zintegrowane z ekranem mogłoby pojawić się nie tylko w flagowcach, ale także w urządzeniach ze średniej półki.

Jednocześnie ultradźwiękowy czytnik ma być znacznie szybszy niż optyczny. Rozpoznanie odcisku palca ma trwać ułamek sekundy. Niestety, ale nadal trzeba będzie przyłożyć palec w konkretnym, a nie dowolnym, miejscu. Ogromną zaletą nowości amerykańskiego giganta będzie to, że czytnik rozpozna odcisk, nawet wtedy gdzie nasza dłoń będzie mokra czy brudna. Brzmi świetnie prawda? Pierwsze smartfony wyposażone w Qualcomm 3D Sonic Sensor mają zostać zaprezentowane w pierwszym kwartale 2019 roku. Który z producentów będzie pierwszy? To nie zostało oficjalnie podane, ale spodziewałbym się, że będzie to Samsung albo Xiaomi. Jedno jest pewne – przyszły rok może być wyjątkowo ciekawym czasem na rynku smartfonów!

Co myślicie o Qualcomm 3D Sonic Sensor? Czekacie na wprowadzenie tego rozwiązania do pierwszym smartfonów? Zapraszamy do dyskusji!

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej