W Steam Deck zmienisz ekran na Full HD! To nie żart

Steam Deck
Steam Deck

Steam Deck oferuje wyświetlacz 800p z dosyć przeciętnym odwzorowaniem kolorów. Jest to całkiem trafna rozdzielczość, jednak w cieniu ASUS ROG Ally, jest ona hejtowana. No i jak się okazuje, ktoś przygotowuje nowy, dedykowany wyświetlacz, który zamontujemy w Steam Decku.

DIY: Ekran Full HD+ w Steam Decku

Co jak co, ale Steam Deck cechuje się całkiem modułową budową, gdzie wymiana poszczególnych elementów jest możliwa i to w zaciszu domowym. To też otwiera drogę do wielu upgrade’ów. Wymiana dysku na większy i tańszy to już jest klasyka (poradnik znajdziecie >>TUTAJ<<), ale też dostrzegłem, ze niektórzy wymieniają gałki na lepsze i bardziej zaawansowane. Przez otwartą naturę systemu (wszak to Linux), sprzęt nie ma żadnych problemów z dodatkowymi wyświetlaczami, a nawet z trybem PC, gdzie możemy wykonywać pracę biurową (albo grać na monitorze z myszą i klawiaturą, co sam robię grając w World of Tanks). No właśnie, bowiem możemy dokonać więcej zmian.

I jak się okazuje, już trwają pracę nad ekranem o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, czyli Full HD+ (16:10). Nazwa projektu to DeckHD i oprócz wyższej rozdzielczości, zapewni także o wiele lepsze odwzorowanie barw na poziomie sRGB 95% (oryginalnie w SD mamy ~65%). Ekran zaoferuje także antyodblaskową powłokę, która normalnie występuje tylko w najdroższej wersji Decka.

Cena ma wynosić tylko 99 USD, co daje niecałe 420 złotych. Co ważne, to jest dokładnie taki sam koszt, jak za oryginalny ekran sprzedawany przez iFixit. Sprzedaż ma rozpocząć się na przełomie czerwca i lipca, a chętni mogą już się zapisać.

Warto zaznaczyć, że podwyższenie rozdzielczości może negatywnie odbić się na czasie pracy na baterii, jak i na wydajności w grach. Deck oryginalnie nie bez powodu oferuje ekran 1280 x 800 pikseli, bowiem jest to pewnego rodzaju złoty środek łączący dobrą jakość z mniejszym kosztem energetycznym i wydajnościowym.

Źródło: Telepolis

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!