Windows Subsystem for Android idzie do kosza – Microsoft podał datę końca wsparcia

Windows Subsystem for Android (WSA)

Jedną z flagowych funkcji zapowiedzianych przez Microsoft podczas zapowiedzi systemu Windows 11 w 2021 roku była możliwość uruchamiania aplikacji stworzonych dla systemu Android w systemie Windows 11 na komputerach z procesorami x86-64 oraz ARM. Windows Subsystem for Android miał być odpowiedzią na funkcjonalność od firmy Apple, która gładko przeprowadziła przesiadkę z procesorów Intela na własne chipy Apple Silicon, oparte o architekturę ARM. To pozwoliło gigantowi z Cupertino na natywne uruchamianie aplikacji stworzonych dla systemu iOS oraz iPadOS na urządzeniach z systemem macOS. WSA od Microsoftu nie był dostępny na samą premierę, trzeba było na niego trochę poczekać. Microsoft jednak nie załatwił nam bezpośredniego dostępu do sklepu Google Play Store, co mogło być jednym z głównych powodów małego zainteresowania funkcją. Zamiast tego dostaliśmy Amazon Appstore, który świeci pustkami. Istniała opcja instalacji aplikacji z pakietów instalacyjnych APK poprzez Android Debug Bridge (ADB), ale to najwyraźniej nie wystarczyło.

Rozwód Windowsa z Androidem ?

Gigant z Redmond w ostatnich latach aktywnie rozwijał funkcjonalność i kompatybilność oprogramowania WSL, szkoda, że kończy się to w taki sposób. Wczoraj (05.03.2023) na stronie Microsoftu pojawił się komunikat informujący o zakończeniu wsparcia dla WSA. W efekcie czego Amazon Appstore na Windowsie oraz wszystkie aplikacje i gry będące zależne od niego utracą wsparcie równo za rok (05.03.2025). Do tego momentu wsparcie techniczne i funkcjonowanie oprogramowania pozostanie niezmienne.

Prawie… Bo od dziś (06.03.2024) rozpoczęcie przygody z WSA przestaje być możliwe. Windows Subsystem for Android oraz Amazon Store przestały być dziś dostępne do pobrania ze sklepu Microsoft Store. Jedynie użytkownicy, którzy już wcześniej mieli oprogramowanie zainstalowane na swoich komputerach, mogą cieszyć się ostatnim rokiem wsparcia WSA. A przez wsparcie możemy rozumieć możliwość pobierania czy aktualizowania aplikacji oraz dostęp wsparcia technicznego.

Już od wczoraj Amazon i Microsoft zamknęli furtkę do zgłaszania nowych aplikacji do sklepu Amazon Appstore, które ukierunkowane są do działania za pośrednictwem WSA. Deweloperzy aplikacji, które były już obecne w sklepie Amazon Appstore będą mogli kontynuować wsparcie aż do 5 marca 2025. Możliwe jednak, że samo działanie zainstalowanych wcześniej aplikacji może pozostać nienaruszone po zakończeniu wsparcia i będą one działać tak długo jak będą w stanie po odcięciu do aktualizacji.

Sam miałem okazję przetestować działanie kilku aplikacji poprzez WSL. TikTok działa świetnie, choć jest on dostępny z poziomu przeglądarki internetowej, a istnieje także Windowsowa aplikacja (w zasadzie strona internetowa zamknięta w formie aplikacji) w sklepie Microsoft Store. MONOPOLY GO to gierka, która nie wydaje się wymagająca, ale pożera zasoby i dławi na Windowsie się dużo mocniej niż Androidowy TikTok. Działać działa, ale nie jest to przyjemne doświadczenie (przynajmniej nie na moim sprzęcie: AMD Ryzen 5 5600H, 16 GB RAM). Przez ADB próbowałem instalować Messengera od Mety. Zależało mi na tym, bo Messenger na Androidzie pozwala na wysyłanie video o rozmiarach większych niż 25 MB (kompresuje je do potęgi, ale się da wysłać). Z poziomu przeglądarki czy Windowsowej aplikacji Messengera nie da się tego zrobić, tu blokuje nas sztywno narzucony limit plików do 25 MB. Androidowy Messenger zainstalował się pomyślnie na WSA przez ADB, ale… nie uruchamiał się.

Tyle z mojej przygody z oprogramowaniem Windows Subsystem for Android. Szkoda, że mimo starań Microsoftu, pomysł zostanie pogrzebany. Czuję, że to zmarnowany potencjał, który mógłby być lepiej wykorzystany gdyby funkcja była głośniej promowana po premierze i gdyby Microsoft zapewnił wbudowany dostęp do sklepu Google Play Store. Bez tego etap zostaje zamknięty. Chciałem napisać, że WSA zostanie bardzo szybko zapomniane, ale ono już było zapomniane przez użytkowników po kilku miesiącach po premierze.

Źródło: Microsoft

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!