Oj! Wyciekł kod źródłowy systemu Windows XP!

Oj! Wyciekł kod źródłowy systemu Windows XP!

Świat ciągle nie pozwala nam zapomnieć o przecudownym systemie, jakim był Windows XP. Jak się okazuje, kod źródłowy Windowsa XP, jak i Windows Server 2003 i Windowsa Me trafił do sieci.

Chcesz przejrzeć kod źródłowy Windowsa XP? Teraz masz do tego świetną okazję

Jak się okazuje, pewien haker dostał się do plików źródłowych systemów Windows i udostępnił je w sieci. Sumarycznie do pobrania jest aż 43 GB danych dostępnych w formie torrent. Pliki obejmują kod źródłowy (w skrócie: pliki tekstowe pozwalające odczytać instrukcje i schematy działania programu) takich systemów jak Windows 2000, Windows Server 2003, Windows Embedded (CE 3, CE 4, CE 5, 7), Windows NT (3.5 i 4), DOS (3.30 i 6) oraz OS-a z pierwszego Xboxa i kilka elementów z Windowsa 10. Oprócz kodów źródłowych paczka obejmuje materiały dotyczące teorii spiskowych związanych z Billem Gatesem.

Oj! Wyciekł kod źródłowy systemu Windows XP!

Póki co, Microsoft w żaden sposób nie skomentował tego wycieku, a jak się okazuje, eksperci zdążyli zweryfikować pliki i potwierdzić ich autentyczność. Oczywiście znajomość kodu źródłowego pozwala na znalezienie luk w systemie, co powinno zaniepokoić użytkowników Windowsa XP. Na szczęście system ten już od dłuższego czasu nie jest wspierany i wiele osób przesiadło się na nowsze oprogramowanie, na co wskazuje obecny udział tego systemu na rynku. Jeśli dalej korzystasz z XP-ka to my polecamy Linux Mint, Peppermint OS oraz Manjaro Linux. Jeśli jednak wolisz pozostać przy okienkach, to oczywiście najlepszym wyborem jest Windows 10.

Warto przeczytać: Aktualizacja Windowsa 10 20H2 zadebiutuje jako October 2020 Update

Kod źródłowy starszych Windowsów może się przydać przy emulacjach czy tworzeniu innego, specjalnego oprogramowania. Niestety, popularne narzędzia nie będą mogły wykorzystać tych kodów źródłowych, bowiem zostały one udostępnione w sposób nielegalny.

Jak oceniacie Windowsa XP? Jak długo z niego korzystaliście? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!