Pod koniec 2018 roku zaczęły pojawiać się pierwsze informacje na temat telefonów z dziurami w wyświetlaczu, a teraz mamy już na rynku pierwszych przedstawicieli tego rozwiązania, np. Honora View 20. Wygląda na to, że Xiaomi również przygotuje telefon z kamerą w ekranie, jednak według własnego pomysłu.

Dwie kamery w dwóch rogach ekranu

W dniu 29 stycznia 2019 r. opatentowano projekt Beijing Xiaomi Mobile Software w globalnej bazie WIPO, czyli Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Zgłoszony patent składa się z 24 ilustracji różnych modeli smartfonów Xiaomi. Cztery z nich zostały przedstawione na grafice przygotowanej przez portal letsgodigital.org.

xiaomi patent

Wszystkie z nich przedstawiają bezramkowy telefon Xiaomi o wysokim stosunku ekranu do przedniego panelu. Ramki są wąskie, a kamery zostały ukryte w otworach po dwóch stronach ekranu. W zależności od ilustracji wyglądają one nieco inaczej, ale jest to główne założenie opublikowanego patentu. Jak podaje źródło istnieje też model, w którym „odbiornik” znajduje się pod ekranem – najprawdopodobniej miano tutaj na myśli właśnie matrycę aparatu.

Zobacz też: Xiaomi Mi 9 najprawdopodobniej pojawił się na zdjęciu!

Nie wiadomo jeszcze, czy w krótkim czasie ujrzymy telefon Xiaomi, w którym zostanie zastosowane takie rozwiązanie. Z bezramkowości słynie seria Mi MIX, której ostatni przedstawiciel jest rozsuwanym modelem z podwójnym aparatem do selfie. Czy wykrawanie dziury w ekranie nie jest krokiem wstecz w ewolucji telefonów? Sądzę, że to rozwiązanie nie jest szczególnie estetyczne, chyba że wycięcie będzie faktycznie w rogu i nie wymusi na pomarańczowych zwiększenia wielkości belki powiadomień. Być może Xiaomi zastosuje to w innym modelu, np. Mi Note 4.

Recenzja Xiaomi Mi Mix 3 – ten telefon to kolejny krok ku bezramkowości

Z tego co wiemy, Xiaomi będzie obecne na MWC 2019 pod koniec lutego, gdzie firma ujawni również więcej informacji na temat swojego składanego smartfona. Być może Chińczycy pokażą wtedy jeszcze coś ciekawego, jakiegoś nowego flagowca.

Co sądzicie o tym nowym projekcie? Czy podoba Wam się rozwiązanie z dziurawym wyświetlaczem? Zapraszamy do komentowania.