YunoHost to genialny system, który ułatwia instalację i utrzymanie serwera z aplikacjami-usługami. Właśnie pojawiła się wersja YunoHost 11.1 w wersji testowej. Zmian jest całkiem sporo.
YunoHost to gotowe rozwiązanie, które instalujemy na wybranym sprzęcie – może to być Raspberry Pi, stary laptop, maszyna wirtualna czy VPS. A do czego służy? Jest to system, który znacznie ułatwia nam postawienie pełnoprawnego serwera z własnymi, self-hostowanymi usługami. Katalog gotowych aplikacji jest ogromny i na liście znajdziemy takie perełki jak Home Assistant, AdGuard Home, NextCloud czy HedgeDoc. Sam z tego rozwiązania korzystam w systemie Debian 11.
Zresztą o YunoHost już sporo pisaliśmy przy okazji aktualizacji do YunoHost 11. Ponadto na ROOTBLOG-u pojawiła się recenzja HedgeDoc, czyli jednej z lepszych usług do tworzenia notatek w formacie Markdown.
YunoHost 11.1 testing – już można instalować
YunoHost 11.1 to obiecany pierwszy krok w ogromnym rozwoju systemu. Twórcy już przy okazji publikacji YH 11 zarysowali nam ogrom nowych funkcji, a 11.1 wprowadza pierwsze z nich. Aktualnie system jest dostępny w wersji testing i wymaga od użytkowników zmiany źródła oprogramowania, to znaczy repozytoriów. Jeśli polegacie na Waszym serwerze z YunoHost, z pełną powagą ODRADZAMY przeskakiwania na gałąź testing. Wersje testowe nie są sprawdzone i mogą spowodować ogromne problemy, w tym downtime’y czy nawet usunięcie danych.
Co więc wprowadza YunoHost 11.1? Już wymieniamy:
- Użytkownik
admin
zostanie zamieniony w grupę użytkownikówadmins
.
Jest to ważny krok w konteneryzacji i zabezpieczeniach na samym poziomie dostępu. Ponadto będzie można mieć kilku adminów w jednym systemie. Podczas logowania do panelu admina będziemy musieli podać nazwę użytkownika. Jak ktoś korzysta z API we własnej aplikacji, to będzie musiał przepisać autoryzację na nowo.
- Wprowadzenie nowego formatu pakowania aplikacji typu V2
YunoHost oferuje własny standard przygotowania aplikacji. Format V2 ma ułatwić ich przygotowywanie i utrzymywanie. Ponadto użytkownicy dostaną lepszy format instalacji programów. Jak dodają twórcy, V2 ma być tylko pośrednikiem do formatu V3, który będzie można uznać czymś na wzór Final.
- Nowy ekran listy domen i widoku informacji o domenie
Domeny od teraz będą wyświetlać się jako drzewo. Ponadto wiele z paneli połączono, dzięki czemu nie będzie trzeba niepotrzebnie skakać po ekranach.
- Przeróbka ustawień “globalnych” i udostępnienie ich w panelu WebAdmin
Niektóre z ustawień mogliśmy przestawić tylko w terminalu. To się teraz zmieni i pojawią się one w WebAdmin. Wiele z nich dotyczy bezpieczeństwa serwera, skonfigurowanie przekaźników poczty elektronicznej oraz innych aspektów technicznych serwera.
- Dodano ciemny motyw do panelu admina
O ile dashboard użytkownika ze skrótami do aplikacji niemalże od samego początku jest z ciemnym tłem, tak panel admina potrafi wypalić nam oczy w nocy. Na szczęście w YunoHost 11.1 pojawił się specjalny przełącznik, który pozwala nam włączyć ciemny motyw.
YunoHost 11.1 – jak zainstalować?
Jeśli już mamy YunoHost 11 w wersji stabilnej, to przełączenie się na gałąź testing jest naprawdę proste. Wystarczy w terminalu wpisać poniższą komendę wykonującą skrypt bashowy.
curl https://install.yunohost.org/switchtoTesting | bash
Po jego wykonaniu system powinien przeładować się jako YunoHost 11.1.x. Zalecamy to testować tylko w oddzielnej instalacji YH, na przykład na maszynie wirtualnej. Nie powinno się wersji testowych wykorzystywać na produkcji.
Źródło: YunoHost
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!