ZimaCube to już kolejny produkt od firmy IceWhale Technology z linii Zima. Tym razem jest to ciekawy i wygodny NAS z funkcjami serwera multimedialnego, idealny do użytku domowego oraz w małej firmie. Co oferuje?
ZimaCube to NAS z 6 zatokami na dyski HDD
IceWhale Technology to ciekawy producent elektroniki. Świetnie wyczuł pewną niszę, która nabiera na znaczeniu. Otóż do self-hostingu wiele osób wykorzystuje powszechnie dostępny sprzęt i dostosowuje go do swoich potrzeb. Firma postanowiła wydać urządzenia już dostosowane do tego typu zadań. Tak dostaliśmy ZimaBoard czy ZimaBlade. Teraz jednak przyszedł czas na większy kaliber – ZimaCube.
ZimaCube to serwer NAS z sześcioma zatokami na dyski 3,5″. Dodatkowo, można wybrać sobie procesor pomiędzy uwielbianym Intel N100 oraz Intel Core i5-1235U. Do tego są potężne porty Ethernet 2,5 Gb/s, gniazdo PCI-E oraz wejście na dysk M.2. Pełna specyfikacja znajduje się poniżej.
- CPU: Intel N100 (w ZimaCube) lub Intel i5-1235U (w ZimaCube Pro)
- RAM:
- ZimaCube: 8 GB DDR4 w jednym gnieździe SO-DIMM (opcja rozbudowy do 16 GB)
- ZimaCube Pro: 16 GB DDR5 w dwóch gniazdach SO-DIMM (opcja rozbudowy do 64 GB)
- Pamięć masowa
- 256 GB dysk SSD na system operacyjny
- 2 gniazda M.2 na karty SSD NVMe na płycie głównej
- ZimaCube Pro: Obsługa 4 dodatkowych dysków SSD NVMe
- Do 6 dysków HDD lub SSD o wymiarze 2,5 cala lub HDD o wymiarze 3,5 cala
- Obsługa RAID 0/1/5 lub JBOD
- Sieć
- ZimaCube – 2 porty RJ45 2,5 GbE
- ZimaCube Pro – 4 porty RJ45 2,5 GbE
- USB
- ZimaCube – 4x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0 Gen 1 typu C
- ZimaCube Pro – 6x USB 3.0, 2x Thunderbolt 4
- Rozszerzenia
- ZimaCube – Slot PCIe Gen3 x4
- ZimaCube Pro – Sloty PCIe Gen4 x16, PCIe Gen4 x4
- Dodatkowe
- 2 wentylatory systemowe o średnicy 80 mm
- Zasilacz – 220 W
- Wymiary – 240 x 221 x 220 mm
- Waga – 5,4 kg
Sprzęt reklamowany jest jako świetne urządzenie zarówno do pracy, jak i do użytku domowego. Oprócz funkcjonalności NAS lub DAS (z użyciem Thunderboltów), ZimaCube sprawdzi się jako środowisko multimedialne lub wirtualizacyjne. Komputer ma zaoferować obsługę wielu systemów operacyjnych, w tym ZimaOS v1.1 czy UnRAID.
Komputer wygląda ładnie i całkiem minimalistycznie. Widać, że powstał stricte z myślą o geekach chcących jak najwięcej możliwości. Wykorzystane komponenty powinny pozwolić na wykonywanie wielu zadań.
ZimaCube – cena
Produkt wydano jako kampanię na Kickstarterze i już osiągnięto wyznaczony cel. Model ZimaCube wyceniono na ~2079 złotych (w wersji Early Bird). Wariant Pro kosztuje ~3746 złotych (również w edycji Early Bird). Warto dodać, że te ceny są za sam sprzęt, bez dysków.
ZimaCube wygląda jak faktycznie ciekawy NAS/DAS dla geeków, chcących nieco więcej możliwości, ale nadal bez zbędnego męczenia się z dostosowywaniem zwykłego komputera do swoich potrzeb. Zarazem jest to świetna alternatywa dla komercyjnych produktów, na przykład Synology.
Źródło: cnx-software
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!