Brak dodatków w mobilnym Firefoxie? Mozilla komentuje

firefox

Jakiś czas temu informowałem Was o publikacji kompletnie nowego Firefoxa na smartfony. Przeglądarkę tę uznałem za naprawdę dobrą i wygodnie mi się z niej korzystało. Niestety, wielu użytkowników zaczęło na nową wersję narzekać, co nie umknęło samej Mozilli.

Dotychczasowy Firefox na Androida był dosyć przeciętny. Sam z niego korzystałem kilka dni w marcu bieżącego roku. Co prawda działał, ale o wiele wolniej niż konkurencja, a do tego oferował niezbyt wygodny interfejs. Mozilla postanowiła zbudować kompletnie nowego mobilnego Firefoxa. Czy udało im się stworzyć dobrą aplikację? Według mnie tak. Interfejs został dosyć mocno zmieniony i choć nadal jest podobny do tego starego, tak bardziej przypomina Google Chrome. Ponadto różni się nieco strona główna, gdzie mamy nie tylko ulubione strony internetowe, ale również kolekcje. Pozwala to na wygodne posegregowanie witryn ze względu na kategorie, na przykład w kolekcji Social możemy umieścić odnośniki do Facebooka, Twittera czy MeWe, a w kolekcji Studia – do wirtualnego dziekanatu.

Więcej o nowym mobilnym Firefoxie dowiecie się stąd: Nowy Firefox na Androida już jest i naprawdę mi się podoba!

Nowy mobilny Firefox to również kilka problemów

Nowy Firefox to również znacznie ograniczony dostęp do dodatków. Te oczywiście dalej są (w przeciwieństwie do konkurencji w postaci Google Chrome lub Brave), ale w niewielkiej liczbie (choć ten najważniejszy – Adblocker – jest :P). Spotkało się to z ogromną falą krytyki od wieloletnich użytkowników Firefoxa ceniących sobie właśnie dostęp do swoich ulubionych wtyczek. Mozilla musiała zabrać głos.

Mozilla umyślnie wydała nieukończoną wersję Firefoxa. Powodów było wiele i przede wszystkim chciano pozbyć się problemów starej odsłony Firefoxa. Natomiast ograniczone środki i brak czasu sprawiły, że postanowiono nieco ograniczyć funkcjonalność aplikacji. Mozilla jednak w oficjalnym oświadczeniu zaznacza, że cały czas pracuje nad umożliwieniem korzystania z większej liczby wtyczek. Celem jednak jest pozwolenie na instalowanie wszystkich dodatków dostępnych na stronie addons.mozilla.org. Rozwiązywane są również inne problemy.

Mobilny Firefox z obsługą większej liczby dodatków prawdopodobnie pojawi się jeszcze we wrześniu. Natomiast w kanale Nightly Mozilla umożliwić ma instalowanie wszystkich dodatków.

Korzystacie z Firefoxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!