Wydano Zorin OS 15 Education, czyli nowoczesnego Linuxa dla szkół

Wydano Zorin OS 15 Education, czyli nowoczesnego Linuxa dla szkół

Zorin OS to popularny system typu Linux, który swoim wyglądem do złudzenia przypomina Windowsa, a nawet jest od niego o wiele ładniejszy. Jakiś czas temu system ten został wydany w wersji piętnastej, która wniosła kilka ciekawych nowości. Tym razem Zorin Group pokazało jego odmianę przeznaczoną dla szkół, czyli Zorin OS 15 Education.

Zorin OS 15 Education to nowoczesny system dla szkół

Zorin OS 15 Education zawiera wszystkie te nowości, które wniosła standardowa edycja Zorina 15. Jest to między innymi szybciej działające środowisko graficzne, Zorin Auto Theme czy interfejs dostosowany pod dotykowe ekrany tabletów.

O Zorin OS 15 dowiesz się więcej z tego wpisu: Zorin OS 15 już jest, czyli co nowego w „Linuksowym Windowsie”?

Zorin OS 15 Education wyposażono w otwartoźródłową aplikację Veyon. Dzięki niej nauczyciel ma stały podgląd na ekrany wszystkich uczniów, a w razie problemu może on mu pomóc przejmując kontrolę nad komputerem ucznia. Na pokładzie znalazł się również program Scratch3, który przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 8 do 16 lat i uczy podstaw programowania w przyjemnej formie.

Wydano Zorin OS 15 Education, czyli nowoczesnego Linuxa dla szkół
Aplikacja Scratch3

Poza tym Zorin OS 15 Education zawiera ponad 100 gier, którę uczą poprzez zabawę. Nie zabrakło również MuseScore, czyli aplikacji do tworzenia muzyki i przygotowywania wydruków nut.

Warto sprawdzić: Lubisz Windowsa 7? To powinieneś zainteresować się środowiskiem graficznym UKUI

Zorin OS 15 Education bazuje na Ubuntu 18.04 LTS i wsparcie tego systemu skończy się dopiero w 2023 roku. Co ważne, OS ten jest w pełni darmowy. Muszę dodać – twórcy zaznaczyli, że pracują również nad wydaniem Lite, które będzie szybko działać nawet na starszych komputerach, a nie oszukujmy się – taki sprzęt dalej jest na wyposażeniu wielu szkół.

Co myślicie o systemie Zorin OS 15 Education? Czy uważacie, że szkoły potrzebują zmodyfikowanego pod kątem nauczania Linuxa? Dajcie znać w komentarzu!

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!