Zorin OS 16: ten klona Windowsa wygląda świetnie

Zorin OS 16 Beta
Zorin OS 16 Beta

Zorin OS to jedna z najciekawszych dystrybucji Linuxa, choć ostatnio nieco zapomniana. Charakteryzuje się ona przepięknym i nowoczesnym wyglądem, bardzo przydatnym zestawem narzędzi początkowych oraz byciem przyjaznym dla nowego użytkownika. Twórcy właśnie zaprezentowali Zorin OS 16 Beta!

Zorin OS to system dobry dla początkujących użytkowników Linuxa, bowiem na sam start zawiera wiele przydatnych rzeczy – na przykład środowisko Wine, czy pakiet biurowy LibreOffice. Warto zaznaczyć, że Zorin bazuje na Ubuntu, jednak, jak zapewne się domyślacie, interfejs w niczym nie przypomina ten w systemie od Canonical. OS ten jest naprawdę piękny, a ma być jeszcze ładniejszy!

Co nowego w Zorin OS 16 Beta?

Zorin OS już teraz charakteryzował się ładnym interfejsem, ale będzie jeszcze lepiej! Okna teraz są nieco bardziej zaokrąglone (podobnie jak w GNOME 40), a kolorystyka o wiele lepsza, lepiej dopasowana. Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę dobrze, zwłaszcza jeśli korzystamy z jasnego motywu. W przypadku ciemnego nadal jest ciekawie, jednak nie robi to tak piorunującego efektu. Ponadto dodano nowe tapety, a na ekranie logowania tło jest rozmyte.

Deweloperzy chwalą się również optymalizacjami, dzięki którym system ma działać o wiele szybciej i płynniej – nawet na starszych urządzeniach. Co ważne, poprawiono również sklep z aplikacjami, który teraz oferuje ogrom aplikacji, w tym programy Snap i Flatpak. To sprawia, że Zorin OS jest systemem z największą bazą dostępnych aplikacji out-of-the-box.

Ponadto dodano obsługę gestów na touchpadzie (zapewne dzięki Touche), a także dodano więcej możliwości konfiguracji do paska z zadaniami. Przemodelowano również aplikację Zorin Appearance, w której to konfigurujemy wygląd systemu. Dodano także znany z KDE Plasma tryb galaretki, w którym to poruszane okna zachowują się jak… galaretki. Co ciekawe, twórcy zapowiedzieli nowy schemat interfejsu, który ma przypominać Windowsa 10X.

Coś jeszcze? Poprawiono ekran bootowania, usunięto telemetrię z Firefoxa (ze względu na prywatność użytkownika), a także dodano skalowanie zmiennoprzecinkowe, które przyda się na ekranach z wielkimi rozdzielczościami. Zmieniono również aplikację do przeglądania zdjęć oraz dodano specjalny i wygodny ekran powitalny, który pozwoli zapoznać się z systemem.

Zorin OS 16 Beta już można pobierać w formie pliku ISO. Aby pobrać kliknij >>tutaj<<.

Co myślicie o Zorin OS? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Zorin Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!