A to ciekawe! Już możemy instalować Ubuntu 20.04 z Unity!

Ubuntu unity

Na początku 2. dekady XXI wieku Canonical postanowiło stworzyć coś kompletnie nowego i tak właśnie narodziło się środowisko graficzne Unity. Na tle innych, zwłaszcza Xfce, GNOME czy KDE, wyróżniało się kompletnie innym interfejsem, świetnie działającym globalnym menu oraz nowoczesnością, która nawet dzisiaj pod wieloma względami robi wrażenie. Niestety, Kilka lat temu Canonical postanowiło porzucić Unity i powrócić do GNOME. Jak się jednak okazuje, są deweloperzy, którzy chcą rozwijać Unity i tak właśnie powstało Ubuntu Unity Remix 20.04 LTS!

Na początku nie byłem zbyt chętny do korzystania z Unity, jednak postanowiłem je zainstalować na Peppermint OS. Zaledwie już po paru godzinach byłem wręcz zakochany. Pomimo kiepskiej specyfikacji, komputer pracował niezwykle szybko, a przy tym system wyglądał ładnie i nowocześnie. Mało tego, pasek zadań znajdujący się po lewej stronie ekranu oraz uniwersalny pasek tytułowy stały się dla mnie czymś w rodzaju standardu. No i nie można zapomnieć o globalnym menu.

A to ciekawe! Już możemy instalować Ubuntu 20.04 z Unity!
Ubuntu z Unity

Niestety, Canonical porzuciło Unity, a korzystanie z niego stało się niezbyt dobre. Nikt już nie łatał błędów, które ciągle się nawarstwiały – nie mówiąc już o dodawaniu nowości. Dlatego też postanowiłem poszukać czegoś innego i do tej pory korzystałem z KDE, jaki z Cinnamon.

Ubuntu Unity 20.04 istnieje!

Jak się jednak okazuje, znalazł się deweloper, którzy postanowił przenieść Unity do najnowszego Ubuntu 20.04 LTS! Oczywiście, nie jest to takie trudne (wystarczy wpisać jedną lub dwie komendy w Terminalu). Autor dystrybucji poszedł jednak o krok dalej. Przede wszystkim postanowił pozbyć się błędów, które pojawiały się po zainstalowaniu nieaktualizowanego od dłuższego czasu środowiska na nowym systemie. Ponadto zmienił ekran logowania z LightDM na GMD3, poprawił wsparcie dla EFI i UEFI, a także zaktualizował aplikacje początkowe. Sam sobie sprawdziłem jak sprawuje się Ubuntu Unity Remix i przyznam szczerze, że jest naprawdę dobrze! Przede wszystkim działa niezwykle szybko – aplikacje włączają się niemalże natychmiast, a środowisko dalej jest przejrzyste i wygodne. Niestety, minusem jest fakt, że obraz ISO zawiera w sobie również środowisko graficzne GNOME, jednak autor zapewnił mnie, że kolejne aktualizacje mają naprawić ten problem.

Ubuntu Unity
Ubuntu Unity Remix

System jest dostępny w formacie ISO już od kilku dni. Autor stworzył dedykowaną grupę na Telegramie, na której użytkownicy mogą zgłaszać błędy, choć jak deweloper mi powiedział – póki co nikt nie znalazł większych problemów. Ponadto to właśnie społeczność decyduje o takich rzeczach, jaki ekran logowania ma być w użyciu, jaki motyw ma być domyślnym oraz jakie logo ma przyjąć Ubuntu Unity.

A to ciekawe! Już możemy instalować Ubuntu 20.04 z Unity!
Logo Ubuntu Unity

Deweloper zapewnił mnie, że ciągle pracuje nad swoim systemem. Przede wszystkim zamierza dodać większe możliwości modyfikacji, a także spełniać ważne prośby użytkowników (chociażby takie jak przywrócenie menedżera logowania LightDM). Ponadto ma aktualizować wersje Linux Kernel i dodawać inne nowości.

Warto sprawdzić: Ubuntu Budgie 20.04 z toną nowości! Tym systemem warto się zainteresować!

Póki co, Ubuntu Unity nie jest oficjalnym “smakiem Ubuntu”, tak jak ma to miejsce w przypadku Ubuntu MATE, Xubuntu Czy Ubuntu Budgie. Ubuntu Unity należy do grupy tak zwanych Remixów, do której zaliczamy między innymi Ubuntu Cinnamon oraz UbuntuDDE.

Jeśli chcesz sprawdzić Ubuntu Unity 20.04 to możesz system pobrać >>stąd<<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!