Aktualizacja do Androida 10 psuje Pixele!

google pixel 3 xl (25)

Jak co roku, na początku września, Google oficjalnie udostępnia nową wersję Androida. Jako pierwsze najczęściej dostają ją Pixele. Niestety nie obeszło się bez problemów…

Android 10

Czy to się komuś podoba czy nie, od teraz Android oficjalnie przeszedł na oznaczenia liczbowe. Oczywiście, obecne były z nami od zawsze, jednak główną nazwą była jakaś słodkość. Teraz zostały nam jedynie cyferki. Nowa aktualizacja wprowadza sporo usprawnień, w tym długo wyczekiwany, oficjalny ciemny tryb interfejsu (darkmode). Niestety, po raz kolejny użytkownicy smartfonów od Google borykają się z problemami. Podobne sytuacje bowiem zdarzały się już wcześniej.

Aktualizacja do Androida 10 psuje Pixele!

Macie Pixela? Dla własnego dobra, odpuśćcie aktualizację

Ja wiem, to bardzo trudne. Nowa wersja systemu, zwłaszcza taka która przynosi wyczekiwane przez nas zmiany, jest kusząca. Powstrzymywanie się przed wciśnięciem przycisku “Aktualizuj”, jest porównywalne do pierwszego dnia diety, gdy ktoś postawi przed nami pyszne ciasto. Tylko najsilniejsi wytrwają.

Aktualizacja do Androida 10 psuje Pixele!

Ale jednak. Jeśli chcecie oszczędzić sobie nerwów, lepiej poczekajcie trochę. Bądźcie silni. Okazuje się bowiem, że instalacja Androida 10 może wam odebrać urządzenie na dłuższy czas. Od dwóch dni fora pomocy Google zalewane są zapytaniami co robić. Jak to się dzieje? Otóż po instalacji Androida 10, urządzenie zawiesza się na ekranie uruchamiania na wieki. Najwytrwalsi czekali aż 6 godzin, po czym odpuścili. Oczywiście to nie jest tak, że każde urządzenie jest na to podatne, w dużej mierze zależy to po prostu od szczęścia (prawdopodobnie wpływ też ma to, czy użytkownik korzystał z bety, czy nie). Jednak żeby się dowiedzieć, trzeba to po prostu sprawdzić, co moim zdaniem nie jest warte nerwów. Co jeśli jednak już zainstalowaliśmy Androida 10, a nasz Pixel wisi na logo uruchamiania?

Warto przeczytać: Android 10 już jest. W pierwszej kolejności otrzymali go posiadacze Pixeli, ale nie tylko oni

Zainstalowałem/am Androida 10 i mój smartfon nie startuje. Co teraz?

Jeżeli “padliście ofiarami” aktualizacji, nie mam zbyt dobrych wieści. Według oficjalnych informacji na forum Google, najlepiej ten problem przeczekać. Jednak jak już wiemy, to może trwać w nieskończoność. Osobiście polecam czekać 15-30 minut. Jeśli po tym czasie smartfon nie wstanie, to raczej nie ma co liczyć na to, że w ogóle się uruchomi. W takiej sytuacji zostaje nam jedynie wymuszenie ponownego uruchomienia do trybu recovery. Metoda jest różna dla poszczególnych modeli, więc dla pewności, odsyłam was do Google z hasłem “<model_urządzenia> how to enter recovery mode”. Jak już znajdziecie się w recovery, wybierzcie opcję “Reboot”, by uruchomić ponownie urządzenie.

google pixel 3 xl (22)

Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, wasz Pixel powinien się prawidłowo uruchomić i wrócić do Androida 9. W takiej sytuacji, lepiej darować sobie ponowne próby instalacji Androida 10 i poczekać na oficjalne stanowisko Google o rozwiązaniu usterki. Niemniej jednak, Google odradza wyżej opisane rozwiązanie. Może ono bowiem doprowadzić do utraty danych znajdujących się na urządzeniu, zaś w skrajnym przypadku, całkowite uniemożliwienie uruchomienia. Wtedy pozostaje już tylko pełna ponowna instalacja systemu, co jest zadaniem dla bardziej zaawansowanych użytkowników, bądź wykwalifikowanego serwisanta. Tak więc całą operację przeprowadzacie na własną odpowiedzialność.

Doświadczyliście tego problemu? A może instalacja przebiegła pomyślnie? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!