Strona główna Aktualności Alior Bank rezygnuje z własnych płatności HCE na rzecz Google Pay

Alior Bank rezygnuje z własnych płatności HCE na rzecz Google Pay

-

Zanim w Polsce pojawiła się usługa Google Pay, niektóre banki oferowały własne rozwiązania dla zbliżeniowych płatności mobilnych wykorzystując technologię HCE. Jednak od jakiegoś czasu mamy pewien trend, przez który wiele banków rezygnuje z takowych na rzecz Google Pay – tym razem jest to Alior Bank.

HCE (Host Card Emulation) to specjalna techologia bezpiecznego przechowywania wrażliwych danych w chmurze obliczeniowej. Wykorzystując HCE banki oferują swoim klientom płacenie zbliżeniowe smartfonem, emulując istniejącą kartę płatniczą. W Polsce technologia ta stała się całkiem popularna i jest dostępna w takich bankach jak między innymi Alior i Pekao.

Warto przeczytać: Nareszcie! Bank Pocztowy i SGB z obsługą Google Pay

Alior Bank rezygnuje z własnego HCE

Od jakiegoś czasu zauważamy postępowanie pewnego trendu, przez który banki rezygnują z zapewniania własnej metody płatności mobilnych. Do tego grona należą chociażby Getin Bank, BPS czy Citi Handlowy. Niektóre banki w ogóle nie zdecydowały się na wykorzystanie autorskiego HCE, na przykład mBank. Do wyżej wymienionej listy już wkrótce dołączy kolejny bank, a jest to Alior – stanie się to już pod koniec bieżącego roku. Warto dodać, że Alior Bank już umożliwił swoim klientom dodanie kart płatniczych do Google Pay.

Decyzja Alior sprawia, że w Polsce pozostanie tylko sześć banków, które obsługują własne HCE, a są to ING, Millennium, Pekao, PKO, Santander oraz SGB. Co ważne, bank Pekao również przymierza się do wprowadzenia wsparcia dla Google Pay (ale nie wiadomo czy zrezygnuje z autorskiego HCE).

Czy płacicie zbliżeniowo smartfonem? Dajcie znać w komentarzu!

ŹródłoCashless

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej