Android 14 Developer Preview 2 już dostępny!

Android 14 Developer Preview 2

W zeszłym miesiącu Google udostępniło pierwszy Developer Preview nadchodzącego systemu Android 14. Wczoraj (08.03.2023), równo miesiąc po pojawieniu się DP1, Google wypuściło Android 14 Developer Preview 2! Do premiery gotowego systemu jeszcze dobre pół roku, a my już możemy powoli poznawać nowości i zamiany, które mogą trafić do finalnej, stabilnej wersji. Premiera Androida 14 to prawdopodobnie przełom sierpnia i września 2023 roku. Co może na nas czekać w nowej wersji?

Co nowego?

Zmianie uległa ikona systemu w sekcji powiadomień. W momencie podłączenia urządzenia np. do komputera, pojawia się powiadomienie z możliwością wyboru rodzaju połączenia. Ta ikona nawiązywała zawsze do litery alfabetu, z którą utożsamiane jest dane wydanie systemu. Tym razem nową ikoną jest nawiązująca do NASA grafika, z którą można się spotkać w materiałach marketingowych systemu Android 14.

Android 14 DP2 - Nowa ikona powiadomienia od Systemu Android
Android 14 DP2 – Nowa ikona powiadomienia od Systemu Android (Źródło: YouTube – 9To5Google)

To jednak nie wszystko co związane z sekcją USB Preferences. Na liście pojawiła się pozycja “Webcam“. Na razie niestety jeszcze nie działa, ale sama jej obecność sugeruje możliwość użycia naszego urządzenia jako kamerki internetowej.

Android 14 DP2 - Opcja "Webcam" w preferencjach USB w ustawieniach
Android 14 DP2 – Opcja “Webcam” w preferencjach USB w ustawieniach (Źródło: Twitter – @MishaalRahman)

Zmieniona została ikona strzałki, którą widzimy w trakcie wykonywania gestu cofania. Teraz strzałka znajduje się wewnątrz pigułki, która komponuje się kolorystyką z resztą systemu. Do tego ulepszony podgląd gestu cofania, to jednak działa na razie w samych ustawieniach systemu.

Android 14 DP2 - Pigułka ze strzałką gestu cofania
Android 14 DP2 – Pigułka ze strzałką gestu cofania (Źródło: YouTube – 9To5Google)

Rozwijane menu w sekcji Security & privacy w ustawieniach zostały całkowicie zastąpione przez dedykowane podstrony. Podstrony ustawień posiadają obrazki symbolizujące znaczenie danej sekcji ustawień.

W sekcji Languages & input możemy edytować takie ustawienia jak np. jednostki temperatury czy dzień, będący początkiem tygodnia.

Android 14 DP2 - Sekcja Regional preferences w ustawieniach
Android 14 DP2 – Sekcja Regional preferences w ustawieniach (Źródło: Twitter – @MishaalRahman)

Proces wyboru tapety w ustawieniach umożliwi szybki, pełnoekranowy podgląd tapety na całym ekranie bez ikon i widgetów. Pod przyciskiem zatwierdzający wybór tapety pojawia się przycisk z ikoną “i”, po której kliknięciu pojawi się panel z metadanymi obrazu.

Kiedy i dla kogo?

Standardowo, testowe kompilacje nadchodzących wydań Androida dostępne są dla użytkowników smartfonów od Google. W przypadku Androida 14 są to te urządzenia:

Jakiś czas temu zakończyło się oficjalne wsparcie dla smartfonów Google Pixel 4 oraz Google Pixel 4 XL. Aktualizacje trafiają jeszcze Google Pixela 4a, choć on już niestety nie załapał się do testów Androida 14.

Android 14 Development Release Timeline - March 2023
Oś czasu rozwojowych wydań systemu Android 14

Za nami luty i Developer Preview 1, teraz trafił do nas Developer Preview 2, zaś od kwietnia możemy się spodziewać bardziej stabilnych i łatwiej dostępnych kompilacji Beta. Dzięki poprawionej stabilności, targetem w ich przypadku będą już zwykli użytkownicy, nie tylko deweloperzy. Maj przyniesie nam wydanie Beta 2, a w czerwcu zobaczymy wydanie Beta 3, które będzie stanowiło poważny krok milowy w stabilności platformy. Lipiec to już Bety 4, 5 i kto wie, może i również następne jeśli nastąpi taka potrzeba. Gotowy, stabilny i ogólnodostępny Android 14 może ukazać się na przełomie sierpnia i września, tak jak miało to miejsce w przypadku poprzednich wersji systemu w ostatnich latach.

Źródło: Android for Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!