Android 14 Developer Preview 1 ujrzał światło dzienne!

Android 14 Developer Preview 1

Google ukazuje nowe wydanie systemu Android każdego roku, dzieje się to zazwyczaj na przełomie sierpnia i września, lecz wiele zmian i nowości często dostajemy możliwość poznać jeszcze na kilka miesięcy przed premierą. Wczoraj (08.02.2023) udostępniony został Android 14 Developer Preview 1 o nazwie kodowej UpsideDownCake. Jest to zatem początek kilkumiesięcznej drogi do doszlifowania nowego wydania przed premierą.

Co nowego?

Nieco przeprojektowana została sekcja Security & privacy. Elementy wewnątrz niej nie są już dostępne w rozwijanych menu, a każdy z nich otrzymał swoją osobną podsekcje.

Android 14 DP1 - Sekcja Security & privacy
Android 14 DP1 – Sekcja Security & privacy (Źródło: YouTube – 9To5Google)

Zmiany dosięgnęły również sekcje zarządzania baterią, w tym Battery Saver, którego opcjami możemy zarządzać bez konieczności wcześniejszego włączenia. Przywrócona została możliwość zobaczenia jak długo włączony jest ekran od ostatniego ładowania. Wraz z wydaniem Androida 12, Google pozostawiło nam jedynie licznik działania ekranu od ostatnich 24 godzin. Możemy również oddzielić listę elementów zużywających energię. Osobno dla systemu i konkretnych aplikacji

Android 14 DP1 - Sekcja Battery usage
Android 14 DP1 – Sekcja Battery usage (Źródło: Twitter – @MishaalRahman)

Rosnąca popularność urządzeń z dużymi i składanymi ekranami prowadzi Google wprowadzania ulepszeń obsługi i działania systemu na takich ekranach. Android 14 ma przynieść ulepszenia w API do lepszej obsługi urządzeń z dużymi ekranami lub składanymi. Znany od kilku wersji Androida pasek zadań dostępny dla urządzeń z większymi ekranami może od teraz wyświetlać nazwy aplikacji pod ich ikonami. Nie jest to do końca nowe rozwiązanie, ale nie było ono wcześniej domyślnym.

Android 14 DP1 - Pasek zadań z nazwami aplikacji pod ikonami
Android 14 DP1 – Pasek zadań z nazwami aplikacji pod ikonami (Źródło: YouTube – 9To5Google)

Swojego powrotu doczekała się funkcja Fast Pair, która pojawiła się wcześniej w kompilacjach rozwojowych Androida 13, lecz została usunięta w wydaniu Beta 3.

Kolejna opcja zadowoli użytkowników urządzeń dzielonych z innymi osobami np. rodzinnego tabletu. Android od lat pozwala na tworzenie kilku kont użytkowników, ale dopiero wraz nadchodzącym Androidem 14, system pozwoli na nadawanie uprawnień administratora więcej niż jednemu użytkownikowi. Uprawnienia administratora pozwalają mniej lub bardziej zaawansowane modyfikacje ustawień systemu, a na nawet przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia. Funkcja ta nie jest jednak domyślnie włączona. W sekcji ustawień użytkowników pojawiła się opcja utworzenia profilu gościa. Administrator może decydować o tym czy gość może wykonywać połączenia telefoniczne czy wysyłać wiadomości tekstowe. Należy mieć na uwadze, że wówczas nasza historia połączeń jest dzielona z gościem.

Widać również, że pierwsze 4 opcje jednolitych kolorów dostępnych w ramach funkcji Dynamic Color, która dobiera kolor motywu systemu na podstawie tapety, zostały nieco podkręcone, są trochę jaśniejsze i intensywniejsze.

Android 14 DP1 - Sekcja Wallpaper and style w ustawieniach
Android 14 DP1 – Sekcja Wallpaper and style w ustawieniach (Źródło: YouTube – 9To5Google)

W ustawieniach możemy znaleźć Health Connect, funkcja jest teraz wbudowana w system, nie wymaga instalowania zewnętrznej aplikacji, ani usług Google Mobile Services. Możemy zarządzać tym jakie aplikacje mają dostęp do naszych danych zdrowotnych i treningowych.

Android 14 DP1 - Sekcja Health Connect w ustawieniach
Android 14 DP1 – Sekcja Health Connect w ustawieniach (Źródło: YouTube – Android Authority)

W najnowszej odsłonie systemu, ustawienia Ułatwienia dostępu doczekają się nowej, dedykowanej sekcji Hearing devices dla urządzeń wspomagających słuch. W tym miejscu będziemy mogli łatwo sparować nasze nowe urządzenie wspomagające słuch, takie jak aparat słuchowy.

Android 14 DP1 - Sekcja Hearing devices w ustawieniach
Android 14 DP1 – Sekcja Hearing devices w ustawieniach (Źródło: Twitter – @MishaalRahman)

Mamy również nowe animacje gestu cofania, w których system już w trakcje wykonywania gestu pokazuje nam podgląd do czego przechodzimy. Funkcja istniała ukryta już w Androidzie 13, a teraz Google zabrało się za jej rozwój. Android 13 pozwalał jedynie zobaczyć podgląd animacji cofania do ekranu głównego. Android 14 Developer Preview 1 wprowadza podgląd w przejściach pomiędzy aplikacjami. Funkcja znajduje się w ukrytych domyślnie opcjach developerskich, nie wiemy czy stanie się ona ostatecznie tą domyślną animacją.

Google wprowadziło również ulepszenia dotyczące skalowania interfejsu, a mianowicie tekstu. Dotychczas mogliśmy skalować rozmiar tekstu maksymalnie do 130%. W Androidzie 14 zaaplikowano skalowanie nie-liniowe, dzięki czemu możemy zwiększyć tekst o nawet 200%.

Android 14 DP1 - Non-linear text scaling
Android 14 DP1 – Nieliniowe skalowanie tekstu

Apple wraz z premierą iPhone 14 Pro zaprezentowało obsługę łączności satelitarnej, Tą samą drogą podąża Google wraz z Androidem 14. Mamy tu wsparcie dla obsługi łączności satelitarnej, należy jednak pamiętać, że to nie jest tylko kwestia oprogramowania. Nasze urządzenie musi być odpowiednio wyposażone sprzętowo, aby było zdolne do nawiązania połączenia satelitarnego. Jednym z pierwszych SoC posiadających taką możliwość jest Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Możemy zatem założyć, że już za kilka miesięcy wszystkie smartfony wyposażone w ten chip, będą gotowe aby nawiązać takie połączenie.

Android 14 będzie wyświetlał ostrzeżenie kiedy spróbujemy zainstalować aplikację z API na poziomie 27 lub niższym, czyli taką, która była tworzona z myślą o Androidzie 8.1 Oreo. Takie ostrzeżenie istniało już w Androidzie 10 i dotyczyło ono aplikacji z API na poziomie 22 lub niższym, inaczej mówiąc chodziło wówczas o aplikacje budowane z myślą o wydanym w 2014 roku Androidzie 5.1 Lollipop. Android 14 całkowicie uniemożliwi nam sideloadowanie (instalowania z plików APK zamiast ze sklepu Google Play Store) aplikacji z API na poziomie 22 lub starszym. Takie aplikacje są zbyt stare, a ich poprawne działanie może być problematyczne.

Android 14 DP1 - Zbyt stara aplikacja z niskim poziomem API
Android 14 DP1 – Zbyt stara aplikacja z niskim poziomem API (Źródło: Twitter – @MishaalRahman)

Google wprowadza bardziej szczegółowe ustawienia dostępu do całej naszej galerii zdjęć i filmów. Będziemy mogli nadać wybranym aplikacjom zezwolenie na dostęp do wybranych zdjęć i filmów, a nie od razu do całej galerii. Aplikacje będą musiały korzystać z nowego systemowego selektora obrazów, który pojawił się w Androidzie 13, zamiast posługiwać się własnym selektorem.

Google dołącza do pozostałych producentów i wprowadza do czystego, bazowego Androida możliwość klonowania aplikacji. Nakładki graficzne takie jak MIUI od XIaomi, czy OneUI od Samsunga oferowały taką możliwość od lat, miło widzieć, że Google wprowadza ją do bazowego systemu jako standard.

Android 14 DP1 - Sekcja Cloned Apps w ustawieniach
Android 14 DP1 – Sekcja Cloned Apps w ustawieniach (Źródło: Twitter – @MishaalRahman)

Mamy również różne ulepszenia dotyczące m. in. obsługi różnych języków w wybranych aplikacjach, lepszej obsługi systemu plików NTFS, obsługi kontrolera Sony DualSense Edge, wsparcia dla kodeku AV1, czy zmiany w działaniu alarmów.

Kiedy i dla kogo?

Jak zwykle, wydania testowe dostępne są dla użytkowników smartfonów od Google, dla Androida 14 będą to te urządzenia:

Oficjalne wsparcie zakończyło się niedawno dla smartfonów Google Pixel 4 oraz Google Pixel 4 XL. Aktualizacje dostaje jeszcze Google Pixel 4a, lecz on nie załapał się już do testów Androida 14.

Android 14 Devlopment Release Timeline
Oś czasu rozwojowych wydań systemu Android 14

Mamy dopiero luty i Developer Preview 1, przed nami jeszcze Developer Preview 2, który ukaże się w marcu, a od kwietnia zaczną się pojawiać bardziej stabilne wydania Beta. Te będą już targetowane również do zwykłych użytkowników, a nie tylko deweloperów. Beta 2 pojawi się w maju, Beta 3 w czerwcu, a w raz z nim poważny krok milowy w stabilności platformy. Lipiec będzie miesiącem dla Bety 4, 5 i kto wie, może i kolejnych jeśli nastąpi taka potrzeba. Gotowego, stabilnego wydania możemy się spodziewać na przełomie sierpnia i września, tak jak miało to miejsce ostatnich latach.

Źródło: Android for Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!