Apple ma kolejne problemy. Tym razem ze sztuczną inteligencją w Europie

Apple ma kolejne problemy. Tym razem ze sztuczną inteligencją w Europie
Sztuczna inteligencja od Apple jeszcze się dobrze nie zaaklimatyzowała, a już napotkała ogromny problem. Okazuje się, że nie każdy ją będzie mógł otrzymać. Powodem są regulacje i obwarowania prawne.

Apple Intelligence niedostępna dla Europy?

Podczas WWDC 2024 Apple zaskoczyło wszystkich różnymi możliwościami. Wśród nich pojawiła się sztuczna inteligencja, która ma udoskonalić telefony iPhone. Niestety tuż po  premierze szybko okazało się, że nie każdy klient otrzyma AI. Powodem są chipsety A17 Pro dostępne tylko w iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. Jakiś czas temu wspomniałem, że pod tym względem Galaxy AI wygrywa z Apple. Nie jest to jedyna smutna wiadomość dla klientów giganta z Cupertino. Producent stwierdził, że rozwiązania Apple Intelligence, iPhone Mirroring i SharePlay Screen Sharing mogą nie zostać wprowadzone w UE ze względu na ustawę o rynkach cyfrowych (DMA). Dlaczego? Otóż powodem może być udostępnienie swoich usług dla innych developerów. Jakiś czas temu informowałem, że właściciel BLIKA może już pracować nad wdrożeniem swojej usługi. Jest to między innymi działanie UE. Obecna sytuacja może spowodować, że Apple swoją sztuczną inteligencję będzie musiał otworzyć na inne ekosystemy. Takie działanie może mieć wpływ na bezpieczeństwo oraz obniżenie usług oferowanych przez amerykańską firmę.
„Jesteśmy zaangażowani we współpracę z Komisją Europejską w celu znalezienia rozwiązania, które umożliwiłoby nam udostępnienie tych funkcji naszym klientom w UE bez narażania ich bezpieczeństwa”. – powiedział rzecznik Apple Fred Sainz w oświadczeniu dla The Verge.
Powyższa sytuacja może ulec zmianie, ale nie mamy żadnych dokładnych informacji, kiedy AI od Apple mogłoby pojawić się w Europie. To spory cios dla klientów i samego producenta. Z pewnością już we wrześniu poznamy kolejną rodzinę iPhone 16, które pewnie nie będą mogły korzystać z wyżej wymienionych usług. Sprawa jest jasna. Jeśli Apple chce wejść do Europy będzie musiał jeszcze bardziej poluzować swoje zabezpieczenia i dostępność dla innych developerów oraz ekosystemów. Apple zdaje sobie sprawę, że tylko współpracując z Komisją Europejską może znaleźć wspólne rozwiązanie. Źródło: GsmarenaChcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!