Apple opatentowało składany smartfon. Kiedy możemy spodziewać się jego premiery?

apple logo

Składane smartfony nie mają dobrej passy. Wadliwy Galaxy Fold, oraz Mate X, którego producent boryka się z problemami. Czy urządzenie Apple to zmieni?

Składany iPhone

Najnowszy patent Apple pokazuje, że gigant z Cupertino nie śpi. Urządzenie ma być składane podobnie jak Galaxy Fold. Wyświetlacz pokryty jest ochronną powłoką i składany do wewnątrz w określonym punkcie.

Osłona ochronna prawdopodobnie będzie wykonana z jakiegoś rodzaju ceramicznego “szkła”, szafiru lub cyrkonu. Na poniższej grafice widzimy szkic owego urządzenia.

Apple opatentowało składany smartfon. Kiedy możemy spodziewać się jego premiery?

FIG. 1A przedstawia urządzenie po rozłożeniu, zaś FIG. 1B po złożeniu. Plotki i przecieki głoszą, że urządzenie ujrzymy już w 2020 roku. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejne informacje.

Zobacz także: Własny chip 5G od Apple dopiero w 2025?

W międzyczasie Apple zgłosiło kolejny patent, tym razem na nową Smart Keyboard Folio. Grafika poniżej sugeruje, że klawiatura prócz swojej podstawowej funkcji, będzie miała również touchpad po drugiej stronie.

Apple opatentowało składany smartfon. Kiedy możemy spodziewać się jego premiery?

FIG. 17 przedstawia touchpad, FIG. 15 klawiaturę, a FIG. 14B mechanizm mocowania i regulacji nachylenia.

Czy Apple spopularyzuje składane urządzenia?

Cóż. Jeśli wziąć pod uwagę jak to zazwyczaj jest w świecie technologii, śmiem twierdzić, że tak. Pierwsze składane smartfony były niejako przetarciem szlaków. A jak to z Apple bywa od dłuższego czasu – oni nie wynajdują technologii. Odkrywają je na nowo i dopracowują. Wystarczy spojrzeć na czytniki linii papilarnych czy odblokowywanie twarzą. Wszystko to było wcześniej, niż zaprezentowało Apple. Ale sposób w jaki gigant z Cupertino to zrobił, jak zwykle zmiótł konkurencję i sprawił, że nagle wszyscy chcieli to mieć, a urządzenia z tymi rozwiązaniami pojawiały się na lewo i prawo.

Śmiem zatem twierdzić, że i ze składanymi urządzeniami będzie podobnie. Owszem, to daleko idąca teza, ale jest to do przewidzenia. Po tym jak Apple zaprezentuje składanego iPhone, ludzie oszaleją, inni producenci rzucą się w wir tworzenia własnych “ajfonopodobnych” urządzeń, a za kilka lat, składane będą nawet średniaki, tak jak dziś, niemal niemożliwym do znalezienia jest urządzenie ze średniej półki bez czytnika linii papilarnych/rozpoznawania twarzy czy kilku obiektywów na pleckach.

Ale to dobrze. Dzięki temu technologia się rozwija i dostajemy coraz więcej ciekawych urządzeń.

A wy czekacie na składanego iPhone? Czy jednak po klapie z Galaxy Fold nie zaryzykowalibyście kupna? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!