Archraft OS – minimalistyczna i lekka dystrybucja Linuxa – z dużą aktualizacją!

archcraft os

Jeśli lubicie czasem pooglądać czyjeś konfiguracje Linuxa, to zapewne często spotykacie się z pięknie i oryginalnie wyglądającym systemem, gdzie każdy element wygląda „zaawansowanie” i wszystkie do siebie pasują. Cóż, zrobienie czegoś takiego nie jest wyjątkowo trudne, jednak wymaga znajomości systemów typu Linux. Jednak od pewnego czasu istnieje nieco prostsze rozwiązanie aby dostać tak wyglądający system i kryje się ono pod nazwą Archcraft OS. System ten jednak jest dosyć nowy i wymaga wielu poprawek. Niektóre z nich właśnie dostał dzięki najnowszej aktualizacji!

Czym jest Archcraft OS? Jest to w pełni gotowy do użytku i zmodyfikowany Arch Linux, który można nazwać esencją tegoż systemu. Tak, zazwyczaj właśnie taki wygląd OS-a towarzyszy podpisom „BTW I use Arch”. Muszę jednak przyznać, że tak wyglądający system jest po prostu nie tylko piękny, ale również bardzo użyteczny. Ponadto Archcraft jest niezwykle lekki i szybki, a to dzięki braku środowiska graficznego (zamiast tego mamy w pełni zmodyfikowany menedżer okien). Mi na przykład bardzo podoba się wyświetlanie aktualnie odtwarzanego utworu na pasku zadań, a także ciemne barwy zestawione z „ostrymi” czcionkami.

Warto przeczytać: Archcraft OS to minimalistyczna, piękna i lekka dystrybucja Linuxa

Archcraft OS z aktualizacją!

Autor systemu pochodzący z Indii dosyć ciepło przyjął krytykę oraz wytknięcia błędów. Z tego też powodu jego wpis o najnowszej aktualizacji zaczyna się od słów “Krytyka poprawia rzeczy”. W nowym wydaniu Archcraft OS oznaczonym jako 2020.09.01 znalazło się wiele poprawek i nowości. Przede wszystkim dodano samouczek, który powinien przybliżyć działanie systemu nowym użytkownikom. Do tego dodano lepsze czcionki, wsparcie dla układów graficznych AMD oraz NVIDIA, a także nieco wygodniejsze skróty klawiaturowe.

Dodano także wtyczki do przeglądarki internetowej Midori potrzebne do uruchomienia filmów na Youtube, zaimplementowano nieco lepszy launcher oraz powermenu, zmodyfikowano menu Openbox, naprawiono problem z małymi czcionkami, a także dodano korektor audio. Jak widać, nowości i poprawek jest całkiem sporo, a to tylko jedna aktualizacja. Ciekawi mnie, co wniosą kolejne uaktualnienia, bowiem projekt zapowiada się naprawdę ciekawie.

Korzystacie z Linuxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!