ASUS ROG Ally jako zwykły komputer PC? Sprawdziliśmy! TEST

ASUS ROG Ally
ASUS ROG Ally

ASUS ROG Ally to bez wątpienia jedno z najciekawszych urządzeń 2023 roku. Niemalże wszyscy przetestowali go jako konsolę do grania i porównali zwłaszcza ze Steam Deckiem. Ale jak wypada jako taki komputer do codziennej pracy? Sprawdziliśmy!

ASUS ROG Ally to przecież komputer

Podobnie jak Steam Deck, a może właśnie jeszcze mocniej (o czym później), ASUS ROG Ally to w zasadzie żadna konsola, a właśnie zwykły komputer z Windowsem 11, w który wbudowano kontroler do gier. Ale trzeba przyznać, że ASUS to całkiem kompaktowy i ładny komputer, który może cieszyć oko bardzo oryginalnym designem. No i nie ma co narzekać, ASUS ROG Ally jest też wydajny.

 • Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme (8 rdzeni, 16 wątków, 3.3 – 5.1 GHz)
 • Grafika: AMD RDNA 3.0 (2700 MHz)
 • RAM: 16 GB LPDDR5
 • Pamięć: 512 GB SSD NVMe + slot na kartę pamięci
 • Ekran: Dotykowy, 7 cali, IPS, Full HD 1920 x 1080 pikseli, częstotliwość odświeżania obrazu do 120 Hz
 • Złącza: USB 3.2 Gen 2 Typ C, ROG XG, Złącze słuchawkowe, slot na kartę pamięci micro SD
 • Bateria: Akumulator 5200 mAh z ładowaniem 65 W
 • Dodatkowe: Podświetlenie RGB, szkło Corning Gorilla Glass, głośniki stereo, wbudowany kontroler
 • Wymiary: 32 x 280 x 111 mm
 • Waga: 608 g
 • Zestaw: Ładowarka, kabel USB-C
 • System: Windows 11

Cena w dniu publikacji materiału: 3799 złotych

ASUS ROG Ally jako komputer do pracy

ASUS ROG Ally oferuje port USB-C, w który spokojnie wepniemy hub USB z wieloma różnymi złączami. Tym samym możemy podłączyć sprzęt do monitora, klawiatury czy myszki. Praca w przeglądarce internetowej, zwłaszcza po podpięciu do stacji dokującej, nie różni się niczym od typowego komputera.

ASUS ROG Ally
ASUS ROG Ally

ROG Ally, pomimo niewielkich rozmiarów jak na komputer, oferuje dużą wydajność. To widać podczas prób retuszowania zdjęć. Działa to nieco wolniej niż na takim MacBooku, ale jest naprawdę sprawnie. Nieco gorzej wypada montaż filmów, jednak nadal tutaj jest całkiem nieźle, wręcz można rzecz, zaskakująco. Typowa praca codzienna przy komputerze jest jak najbardziej możliwa na konsoli ASUSa. Więcej szczegółów macie w filmie poniżej.

ASUS ROG Ally
ASUS ROG Ally

ASUS ROG Ally jako mobilna konsola

W tym dziale każdy powiedział niemalże wszystko. Możemy zaznaczyć, ze rozrywka jest naprawdę przyjemna i dobrze gra się na tym sprzęcie. Bajery takie jak 120 Hz czy granie w wysokiej rozdzielczości niezbyt nas kręciły, zwłaszcza gdy mówimy o próbie zagrania bez dostępu do stałego źródła zasilania. Tutaj rekomendujemy obniżenie maksymalnej liczby klatek do 60, a nawet do 45, aby obniżyć nacisk na CPU i GPU. Wtedy to komputer pozwoli na dłuższą zabawę na wbudowanej baterii.

ASUS ROG Ally
ASUS ROG Ally

ROG Ally, w przeciwieństwie do Steam Decka, oferuje wyższe TDP (25 W), które dodatkowo rośnie po podłączeniu zasilacza (do 30 W). Tutaj jest pewne ale. Ten tryb uruchomi się tylko wtedy, gdy ROGa podłączymy do oryginalnej ładowarki. Nawet jeśli mamy potężny, 140-watowy powerbank, albo inną, 65-watową ładowarkę, to i tak dostępu do wyższego TDP nie będziemy mieli. Dobrze byłoby, jakby ASUS naprawił to aktualizacją.

ASUS ROG Ally do pracy w terenie

Cechą przenośnych sprzętów jest możliwość pracy niemalże wszędzie, czy to w domu, w biurze, a nawet w parku czy kawiarni. ROG Ally jest mobilny, więc powinien pozwolić na takie czynności. I faktycznie tak jest, ale Windows 11 ma bardzo przeciętny interfejs do obsługi dotykowej, a i wielkość ekranu tutaj nie pomaga. Klawiatura ekranowa też nie jest wybitna. Na szczęście możemy skorzystać z Bluetooth do podpięcia zewnętrznych akcesoriów, w tym właśnie myszy i klawiatury.

ASUS ROG Ally
ASUS ROG Ally

Po podpięciu uzyskujemy kompletną, przenośną stację roboczą, no może oprócz faktu, że musimy na czymś tego ROGa Ally oprzeć, aby mieć wygodny kąt widzenia. Jednakże tutaj po prostu próbujemy odkryć laptopa na nowo.

ASUS ROG Ally i GTA 4
ASUS ROG Ally i GTA 4

ASUS ROG Ally do pracy codziennej – werdykt

ASUS ROG Ally oferuje całkiem wysoką wydajność, która pozwala na pracę codzienną. Jeśli Wasze czynności opierają się o przeglądarkę internetową, arkusz kalkulacyjny czy edytor dokumentów, to produkt ASUSa poradzi sobie świetnie. Ta konsola mobilna będzie też przyjemna w lekkim montażu, edycji grafiki, programowaniu czy przeglądaniu internetu. Oczywiście mowa tu o takim przypadku, kiedy sobie ROGa podepniemy do zewnętrznych peryferiów.

ASUS ROG Ally
ASUS ROG Ally

A co z aspektem konsolowym? ROG Ally to potężny sprzęt, który pozwoli wygodnie zagrać w niemalże każdy tytuł. Warto jednak dodać, że choć Windows 11 daje 100% kompatybilności z grami, to nie jest to taka wygoda jak na Steam Decku. Valve w przypadku SD po prostu się postarało i ładnie wydzieliło interfejs gamingowy od takiego komputerowego, a właśnie Linux, którego brakuje w ROG Ally (ale już powstaje, więcej >>tutaj<<) daje ogromną możliwość dopasowania systemu pod dany sprzęt.

Więcej dowiecie się z poniższego materiału!

ROG Ally vs. Steam Deck

Ciężko nam wybrać jest lepsze – czy ROG Ally czy Steam Deck. Konsola ASUSa oferuje wyższą wydajność, lepszy ekran i system operacyjny, który technicznie daje 100% kompatybilności z grami. Z drugiej strony produkt Valve ma znacznie lepiej dopracowany system, w większości zgodny z zasadą “po prostu działa”, oferuje znacznie wygodniejszy chwyt oraz touchpady, a do tego cechy w postaci Steam Input, niższa cena czy ogromna społeczność, to niezaprzeczalne zalety.

Według Mateusza oraz mnie, to właśnie Steam Deck na ten moment jest lepszym sprzętem pod kątem gamingu mobilnego. To właśnie dopracowany software i świetna integracja ze Steamem, a także znacznie wygodniejszy chwyt, to zalety, które dominują i finalnie pozwalają bardziej cieszyć się gamingiem. Ale produkt ASUSa ma się czym bronić i znajdą się zwolennicy takiego rozwiązania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!