Ważność Certyfikatu COVID skrócona w Polsce! Zmiany wchodzą już 1 lutego

covid cert

Stało się to, o czym było głośno już od jakiegoś czasu. Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło, że Unijny Certyfikat COVID będzie ważny krócej niż pierwotnie zakładano. Dotyczy to również jego edycji cyfrowej widocznej w aplikacji mobilnej.

Certyfikat COVID ważny przez 270 dni

Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Zdrowia wdrożyło plan zmiany terminu ważności Unijnego Certyfikatu COVID (w skrócie: UCC). Mowa tu o skróceniu ważności do 270 dni, a zasada wchodzi już 1 lutego 2022 roku.

Po tym dniu certyfikaty będą ważne po prostu krócej (do tej pory był to rok), czyli 270 dni od przyjęcia dawki dodatkowej lub przypominającej. Dotyczy to certyfikatów wystawionych po 1 lutego, jak i tych stworzonych przed tym dniem.

UCC będą ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej (aktualnie 360 dni). Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Ministerstwo Zdrowia
certyfikat covid ucc
(fot. Ministerstwo Zdrowia)

Tak jak wspomniałem we wstępie, dotyczy to również UCC dostępnego w formie cyfrowej w aplikacjach mobilnych. Po 1 lutego powinna zostać zaktualizowana data ważności – a przynajmniej w tych programach, gdzie certyfikat jest pobierany z repozytorium, a nie reprodukowany na bazie wcześniej zeskanowanego kodu QR. Z tej pierwszej metody korzysta chociażby mObywatel, natomiast z drugiej – Swiss Covid Cert.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o certyfikacie covidowym oraz jakie dokładnie dane przechowuje, to zapraszamy do zapoznania się >>z tym artykułem<<.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!