Collabora Office 21.11 już jest i działa lepiej na tabletach!

(fot. Collabora Office)
(fot. Collabora Office)

Pakiet biurowy Collabora Office doczekał się aktualizacji do wersji 21.11. Uaktualnienie wnosi między innymi lepsze działanie na tabletach.

Collabora Office to pakiet biurowy zbudowany na bazie technologii udostępnianych przez LibreOffice. Nie jest on jednak dedykowany do użytku lokalnego, a webowego. Dlatego też Collabora Office możemy zainstalować na serwerze i korzystać z pełnego pakietu biurowego wewnątrz przeglądarki. Podobnie jak jest to w przypadku Dokumentów Google, jednak Collabora jest znacznie bardziej rozbudowaną aplikacją, a także mamy pełną kontrolę nad danymi i działaniem. A no i oczywiście – jak nazwa wskazuje – mamy opcję kolaboracji. Collabora możemy również zainstalować jako aplikację na urządzeniach mobilnych – na przykład na iPadzie, gdzie sam korzystam. Collabora Office mam też na swojej instancji NextCloud.

Collabora Office 21.11 już jest

Collabora Office 21.11 to przede wszystkim poprawki wydajności na urządzeniach mobilnych. Twórcy pracowali nad nimi od dłuższego czasu i teraz możemy cieszyć się wynikami. Sam to zauważyłem u siebie, bowiem do tej pory przeglądanie dokumentów było raczej powolne.

(fot. Collabora Office)
(fot. Collabora Office)

Na tabletach nowa wersja pakietu biurowego daje opcję korzystania z paska bocznego. Jak dodają deweloperzy, pasek ten ma działać bardzo szybko. Mądrze wykorzystana zostaje wolna przestrzeń na tablecie, dzięki czemu edycja dokumentów powinna być wygodniejsza.

(fot. Collabora Office)
(fot. Collabora Office)

Na urządzeniach mobilnych zobaczymy też specjalny, dolny pasek narzędzi, który wyświetla się zależnie od kontekstu. Na przykład jak użytkownik zaznaczy obraz, to pojawią się opcje związane z grafikami. Podobnie jest w przypadku innych elementów, w tym tabel, wzorów i tak dalej.

(fot. Collabora Office)
(fot. Collabora Office)

Od teraz aplikacja powinna poradzić sobie lepiej z formatem .pptx, czyli z prezentacjami tworzonymi w programie Microsoft PowerPoint. Dodawanie cieni do grafik powinno być łatwiejsze, a ich działanie znacznie lepsze. Podobne zmiany dotyczą również Kształtów.

(fot. Collabora Office)
(fot. Collabora Office)

Collabora Office zainstalujecie zarówno za pośrednictwem Sklepu Google Play, jak i Apple App Store.

Źródło: Collabora Office

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!