COSMIC nabiera kształtów. System może wyglądać nowocześnie i użytecznie

Pop!_OS 21.10

Pracę nad nowym środowiskiem graficznym dla systemu Pop!_OS trwają w najlepsze. COSMIC nabiera kształtów, a twórcy pochwalili się wyglądem.

Tak wygląda COSMIC w Pop!_OS. Jak się Wam podoba?

O tym, że System76 ma zrezygnować z GNOME mówiliśmy już jakiś czas temu. Wynika to z wielu powodów, w tym chociażby z pojawienia się pewnego tworu o nazwie LibAdwaita. Twórcy Pop!_OS oznajmili, że zbudują własne środowisko graficzne z wykorzystaniem Rust.

W sieci pojawiły się pierwsze mockupy pokazujące jak ma wyglądać nowe środowisko graficzne. Na pierwszy rzut oka widzimy tutaj w zasadzie GNOME z motywem od Pop!_OS. Tak chociażby wygląda cały górny panel – podobnie jak w Pop OS 21.10. Różnice zauważamy, jak rozwiniemy menu w górnym, prawym rogu.

pop os cosmic
(fot. OMG!Ubuntu)

Tutaj widzimy, że przybornik nieco się zmienił – jest rozbudowany i oferuje funkcjonalność, którą w GNOME można osiągnąć tylko za pomocą wtyczek. Mówię tu chociażby o wybieraku urządzeń audio. Postanowiono również przesunąć kontroler multimediów z zasobnika powiadomień do właśnie tego miejsca. Alternatywnie można przyciski do kontroli muzyki umieścić na górnym panelu (to samo można osiągnąć w GNOME za pomocą pewnej wtyczki).

pop os
(fot. OMG!Ubuntu)

Zmienił się również kalendarz. Ten wygląda podobnie i też pokazuje wydarzenia, ale nie widzimy tam miejsca na powiadomienia. Te będą wyświetlane w osobnym zasobniku, do którego dostęp będzie po prawej stronie paska.

pop os
(fot. OMG!Ubuntu)
pop os

Pojawiła się też grafika pokazująca jak mają wyglądać ustawienia systemowe. Tutaj dostrzegamy ogromne różnice względem GNOME. Design jest kompletnie inny, choć mam wrażenie, że coś podobnego już widziałem. Dobór neonowych kolorów strasznie przypomina mi środowisko Budgie z ciemnym motywem.

pop os

Bez wątpienia twórcy nie chcą w całości odkrywać koła na nowo. Widać, że w ogromnym stopniu wzorują się na GNOME, które ktoś wzbogacił o wtyczki. Różnica jednak będzie taka, że tutaj od początku do końca to System76 będzie kontrolować działanie, więc można liczyć, że cały system będzie o wiele lepiej współpracował z tymi elementami. W GNOME w temacie wtyczek to różnie z tym bywa…

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!