System dla uczniów i szkół? Debian 11 EDU może być dobrym wyborem

debian

Wczoraj informowaliśmy Was o premierze nowej wersji systemu Debian 11. Wraz z nim wyszła również jego wersja specjalna dedykowana uczniom i szkołom – Debian 11 EDU Bullseye.

Debian to system, który powstał w 1993 roku i można go nazwać dziadkiem/ojcem ogromnej liczby dzisiaj znanych nam dystrybucji. Przy opisie wielu ciekawych systemów posługuje się stwierdzeniem: OS ten bazuje na Ubuntu. No dobra, ale wiecie na czym bazuje to Ubuntu? Właśnie na Debianie.

Rozwój Debiana jest dosyć powolny, ale ma to dobre założenia. System ten jest po prostu super stabilny. Często, gdy ktoś szuka dla siebie dobrego, przede wszystkim zaufanego OS-a to wybiera właśnie Debiana.

Debian 11 EDU, czyli system dla szkół

W szkołach zazwyczaj korzystamy z systemu operacyjnego, który jest dokładnie taki sam jak standardowy, jednak również oferuje zestaw ważnych narzędzi. Taki właśnie jest Debian 11 EDU Bullseye.

Przede wszystkim mamy tutaj wsparcie dla bezdyskowych stacji roboczych LTSP (Linux Terminal Server Project) obsługujących technologię X2Go, rozruch sieciowy i wsparcie dla Samba (SMB2/SMB3). Ponadto na dzień dobry mamy tutaj zarówno Firefoxa ESR oraz Chromium z domyślnym silnikiem wyszukiwania DuckDuckGo.

debian
Debian EDU 11

Debian 11 EDU domyślnie nie oferuje środowiska graficznego, jednak można wybrać jakiekolwiek do ręcznej instalacji – chociażby może to być KDE Plasma, GNOME lub Xfce. Ponadto oczywiście system obsługuje ważne dla szkół aplikacje takie jak pakiet biurowy LibreOffice, środowiska programistyczne do przeróżnych języków, w tym Python i C++, a także narzędzie typu KTurtle, czyli otwartą wersję popularnej w Polsce Logomocji.

System jest w pełni darmowy i każdy może go zainstalować. Debiana 11 EDU można pobrać zarówno w wersji 32-bit, jak i 64-bit.

Źródło: 9To5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!