Elementary OS 8 domyślnie z Waylandem! Jest deklaracja

elementary OS 7.1
elementary OS 7.1

Elementary OS 7.1 pojawiło się niedawno, a już twórcy publikują informacje dotyczące wersji Elementary OS 8. Największą nowością będzie przejście na Wayland i to w stopniu pełnym!

Elementary OS 8 zapewni dostęp do Waylanda

Nie tak dawno temu opisywaliśmy Elementary OS 7.1, czyli wersję tego systemu, która naprawiała sporo problemów i przynosiła potrzebne rozwiązania. Niestety, Elementary dalej bazuje na starych technologiach, choć pretenduje do miana nowoczesnej dystrybucji Linuksa. No właśnie, bo bez niektórych modułów nie jest to możliwe i jak się dowiadujemy, twórcy Elementary nie zamierzają się dłużej ociągać.

Wayland to technologia wyświetlania, która w ostatnim czasie mocno zyskała na znaczeniu. GNOME już od dawna rozwija współpracę z tym komponentem, a KDE Plasma mocno rozwinęła kompatybilność, natomiast od Plazmy 6.0 Wayland będzie domyślnie uruchomiony. Nie tak dawno temu informowaliśmy Was też, że Wayland pojawi się w Linux Mint, ale domyślnie włączony będzie dopiero za kilka lat.

elementary OS 7.1
elementary OS 7.1

Elementary nie zamierza się ociągać, ponieważ domyślnie włączony Wayland pojawi się już w OS 8. Twórcy jednak zaznaczają, że nie zaczynają od zera – tak naprawdę nad tranzycją pracowano już od kilku lat. Wayland to przede wszystkim ogromny boost płynności, technologii, bezpieczeństwa czy obsługi gestów (choć te w Elementary na X11 działają świetnie), a także możliwość wykorzystywania wielu monitorów o różnych częstotliwościach odświeżania i DPI.

Kolejnym ważnym krokiem ma być przejście na GTK 4. Jest to nowy framework dla aplikacji graficznych, który w GNOME zadomowił się na dobre i prawie wyparł poprzednika, natomiast w Elementary ma dopiero swoje początki. OS 8 ma wnieść kolejne aplikacje napisane w GTK 4, co jest ogromnym plusem.

Elementary OS 8 ma też zaoferować nową aplikację od ustawień systemowych z responsywnym interfejsem. Twórcy zdradzili, że pracują nad innymi projektami, w tym nad dodaniem Pipewire jako backend do dźwięku (bardzo bym chciał ten dodatek) czy nad niezmiennym systemem, na wzór Steam OS 3 Holo czy Fedory Silverblue.

Elementary OS 8 domyślnie z Waylandem! Jest deklaracja

Nie podano daty publikacji Elementary OS 8, ale z pewnością nie stanie się to szybciej niż kwiecień 2024. Dlaczego? To właśnie wtedy premierę będzie miało Ubuntu 24.04, na którym ma bazować Elementary OS 8. Prawdopodobnie system zostanie wydany po około 6 miesiącach od publikacji Ubuntu 24.04.

Nie wiem jak Wy, ale ja czekam na nowe Elementary OS. Jest to system z wieloma problemami, ale też wieloma oryginalnymi rozwiązaniami i w sumie to właśnie Elementary przetarło szlaki gestom na touchpadzie na Linuksie, które dzisiaj są normą. Elementary OS 8 z nowoczesnymi komponentami mogłoby u mnie sprawdzić się na chociażby jakimś dodatkowym sprzęcie.

Źródło: Elementary Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!