Endeavour OS obchodzi swoją pierwszą rocznicę powstania!

endeavour OS

Rok temu informowałem Was o powstaniu nowej dystrybucji Linuxa Endeavour OS. Ogromna rocznica nie umknęła samym twórcom i rozpoczęli świętowanie pierwszych urodzin w swoim stylu – wydając nową aktualizację systemu.

Endeavour OS swoją premierę miał 15 lipca. Można uznać, że jak na tak krótki okres istnienia, system ten nie mógł zdobyć popularności. Wręcz przeciwnie! W internecie możemy spotkać się z coraz większą liczbą pozytywnych komentarzy. Czytałem opinie użytkowników, którzy nazywają Endeavour OS za najlepszą formę Arch Linux z natychmiastową instalacją. Ba! Są osoby, które uważają ten OS za lepszy od Manjaro Linux. Endeavour OS bazuje na popularnej dystrybucji Arch Linux oraz wykorzystuje środowisko graficzne Xfce. To, co go wyróżnia od pierwowzoru to łatwość zainstalowania i gotowy pakiet rozwiązań, podobnie jak jest to w przypadku Openxi Linux.

Warto przeczytać: EndeavourOS z kolejną aktualizacją

Endeavour OS ma już rok!

Endeavour OS właśnie obchodzi swoje urodziny, a jak najlepiej to uczcić? Wydając aktualizację! Nowa wersja Endeavour OS oferuje kilka mniejszych zmian. Aplikacja powitalna od teraz jest łatwiejsza w obsłudze i nieco lżejsza. Ponadto narzędzie to daje dostęp do AKM (Arch Kernel Management), czyli do programu, który pozwala w prosty sposób zarządzać jądrami Linuxa (coś podobnego znajdziemy również w Manjaro Linux). Dodatkowo prosto z aplikacji powitalnej możemy dodać swoje własne skrypty, co ma ułatwić rozpoczęcie pracy z systemem (funkcja przeznaczona dla doświadczonych użytkowników).

endeavour OS

Oprócz aktualizacji deweloperzy zapowiedzieli, że pracują nad systemem Endeavour OS przeznaczonym na platformy ARM i ma on działać na każdym urządzeniu, które otrzymało wsparcie Arch Linux. Mało tego, użytkownik będzie mógł wybrać środowisko z całkiem długiej listy – GNOME, KDE Plasma, Xfce, Cinnamon, MATE, LXQt, Budgie oraz i3-wm. Z tego co nam wiadomo, to Endeavour OS juz pracuje na platformach Odroid, jednak liczymy, że również trafi na Raspberry Pi 4 oraz laptopy Pinebook (zwłaszcza na model Pro).

Co myślicie o EndeavourOS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!