EndeavourOS z kolejną aktualizacją

EndeavourOS z kolejną aktualizacją

Już dłuższy czas nie pisałem o tym systemie, że wręcz zapomniałem o jego istnieniu. A jednak twórcy nadal pracują i przygotowali kolejne aktualizację. Tak, Endeavour OS doczekał się kolejnego sporego uaktualnienia, które wprowadza pewne nowości.

Endeavour OS swoją premierę miał 15 lipca. Można uznać, że jak na tak krótki okres istnienia, system ten nie mógł zdobyć popularności. Wręcz przeciwnie! W internecie możemy spotkać się z coraz większą liczbą pozytywnych komentarzy. Czytałem opinie użytkowników, którzy nazywają Endeavour OS za najlepszą formę Arch Linux z natychmiastową instalacją. Ba! Są osoby, które uważają ten OS za lepszy od Manjaro Linux.

Warto przeczytać: Potrzebujesz tani tablet z Linuxem? PineTab może być ciekawym wyborem

Endeavour OS bazuje na popularnej dystrybucji Arch Linux oraz wykorzystuje środowisko graficzne Xfce. To, co go wyróżnia od pierwowzoru to łatwość zainstalowania i gotowy pakiet rozwiązań, podobnie jak jest to w przypadku Openxi Linux.

EndeavourOS 2020.05.08

Pierwsze nowości dotyczą menedżera okien i3, w którym to poprawiono skróty klawiszowe, zwłaszcza te związane z domyślnym menedżerem plików Thunar oraz terminalem Xfce. Rozwiązano również problemy, które występowały podczas uruchamiania systemu na komputerze z układami graficznymi AMD lub NVIDIA. Ponadto pozbyto sie wtyczki DHCPCD z menedżera internetowego, a także dodano nowy sterownik sieciowy. No i oczywiście nie można zapomnieć o nowych wersjach aplikacji takich jak Firefox i Calameres oraz składników systemowych – Linux Kernel 5.6.11 oraz Mesa 20.0.06-2.

Warto zobaczyć: Aplikacje z Linuxa na Windows? Dzięki WSL2 to będzie możliwe!

EndeavourOS jest systemem darmowym i w najnowszej wersji można pobrać go >>stąd<<. Domyślnie OS oferuje środowisko graficzne Xfce, jednak podczas instalacji możemy zdecydować się na dowolne inne.

Korzystacie z Linuxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!