Fedora 39 Beta wydana! Oto GNOME 45 w świetnym wydaniu

Fedora 39 beta
Fedora 39 beta

No i jest. Fedora 39 została wydana w wersji Beta i już możemy testować nowości, w tym GNOME 45.

Fedora 39 Beta już jest

No i jest. Fedora 39 oficjalnie wydana w wersji Beta. Największą nowością jest oczywiście najświeższa wersja środowiska graficznego GNOME. Jest to GNOME 45 w odsłonie Beta 1, a więc też w testowej.

Fedora 39 beta
Fedora 39 beta

Wnosi ono nowszy design aplikacji początkowych. Możemy go dostrzec w aplikacji Ustawienia oraz w menedżerze plików Nautilus. Pozostając w temacie Nautilus, to ten od teraz jest w pełni responsywny i przy małym rozmiarze chowa boczny pasek. Ogólnie nowy design jest bardzo ładny i może się podobać.

Co ciekawe, brakuje nowego wskaźnika aktualnego pulpitu. Ten powinien pojawić się w górnym, lewym rogu, zamiast napisu Activites. Z jakiegoś powodu w Fedorze 39 nadal mamy napis. A szkoda, bo ten wskaźnik to jedna z ciekawszych nowości GNOME 45.

Fedora 39 beta
Fedora 39 beta

Ważnymi nowościami są również nowsze wersje aplikacji początkowych, w tym Firefox 117 oraz LibreOffice 7.6. Jednakże pobrany przeze mnie obraz ISO zawierał LibreOffice 7.5 oraz Firefoksa 116. Prawdopodobnie lada moment i te nowości powinny być dodane.

Fedora 39 beta
Fedora 39 beta

Nie można zapomnieć o Linux Kernel 6.5.2, GCC 13.2, GNU Binutils 2.40 czy Glibc 2.38. Niestety, Fedora 39 nie oferuje nowego instalatora systemu z interfejsem webowym oraz nowej wersji menedżera pakietów DNF5, który miał powalać szybkością działania. Te nowości prawdopodobnie ujrzymy dopiero W Fedorze 40. Stabilna edycja Fedory 39 planowo ma pojawić się 17 października.

Pobierz Fedora 39 Beta za darmo!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!