Nowy Feren OS już jest i oferuje KDE Plasma 5.24 LTS!

Feren OS Linux
Feren OS – neofetch

Feren OS to często polecana dystrybucja Linuxa dla tych, co chcą korzystać ze środowiska KDE Plasma. Właśnie pojawiła się aktualizacja do wersji 2022.03 wnosząca wiele ciekawych zmian.

Feren OS 2022.03 wykorzystuje KDE Plasma 5.24

Feren OS to system operacyjny, który całkiem szybko i ładnie się rozwija. Bazuje on na Ubuntu, co daje mu ogromne wsparcie i dostęp do oprogramowania, a do tego wykorzystuje środowisko graficzne KDE Plasma. Nie jest to jednak taka czysta Plazma, bowiem twórcy zdecydowali się nieco system przebudować przez co interfejs zauważalnie się różni.

Feren OS
Feren OS

Feren OS 2022.03 pojawia się 6 miesięcy po ostatnim wydaniu obrazu ISO. Nowy system operacyjny wykorzystuje środowisko graficzne KDE Plasma 5.24.3 LTS – o tym wydaniu więcej pisaliśmy >>tutaj<< – oraz wszystkie jego udogodnienia. Mowa tu chociażby o KDE Frameworks 5.92 czy aplikacjach KDE 21.12.3.

Feren OS
Feren OS – wybór motywu

Twórcy Ferena pozbywają się też własnej aplikacji Theme Colouriser. Powód tego jest całkiem prosty – środowisko Plazma już ma wbudowaną funkcję kolorów akcentów, a więc to narzędzie byłoby jedynie dublowaniem czegoś, co już mamy. Warto dodać, że kolory akcentu zobaczymy też w Ubuntu 22.04 LTS. Feren OS 2022.03 wprowadza również widok Overview, czyli nowość, która nawiązuje do widoku otwartych okien jak w GNOME – a dokładnie w widoku Activites.

Feren OS
Feren OS – widok Overview

Feren OS jest systemem darmowym i dostępnym dla każdego. OS pobierzecie >>stąd<< w formie pliku ISO. Ten należy zbootować na pendrive’a – na przykład zgodnie z >>tym poradnikiem<<.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!