Firefox nareszcie obsłuży AV1. Wsparcie pojawi się 2 lata po konkurencji

Firefox

Firefox często jako jeden z pierwszych implementuje nowe technologii. Niekiedy jednak dosyć mocno się ociąga – chociażby tak jest w przypadku AV1.

AV1 nareszcie w przeglądarce Firefox

AV1 to otwarty sposób kodowania filmów zaprojektowany na potrzeby strumieniowania internetowego. Ma on zastąpić VP9 i cechuje się właśnie otwartością, co ma pozwolić na szersze jego zastosowanie. Wykorzystuje formaty chociażby Matroska czy WebM i ma cechuje się wysoką wydajnością. Ma to się przełożyć na lepszą jakość obrazu, jak i mniejsze zużycie energii.

Obsługę kodeku AV1 na Windowsie już dawno mogliśmy zauważyć w Google Chrome, jak i Microsoft Edge – jeszcze w 2020 roku. A jednak Mozilla coś się ociągała z implementacją nowości – choć miała na to dobre wytłumaczenie (niewielu użytkowników posiadało komputer obsługujący AV1). Jednakże jak wynika z najnowszych informacji, również i Firefox obsłuży nowość.

Firefox

Jak się okazuje, Firefox 100 faktycznie obsługę AV1 zaoferuje. Tak przynajmniej wynika z nowych informacji udostępnionych na portalu Bugzilla. Aktualizacja prawdopodobnie pojawi się już 3 maja 2022 roku. Warto dodać, że podobne informacje już dawno pojawiły się w sieci – jednak w kontekście Linuxa.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!