Łatwe wybieranie i instalowanie czcionek na Linuxie? Z Font Downloader to możliwe!

font downloader

Normalnie mało kto przejmuje się fontami, jednak kiedy zainstalowałem Linuxa to zaczęły mnie one interesować. Niestety, brakowało mi jednolitego narzędzia, które pomagałoby mi zapoznać się z daną czcionką, a następnie pozwalałoby ją zainstalować. To się właśnie zmienia dzięki Font Downloader!

Zacząłem się interesować czcionkami, bowiem Linux zazwyczaj domyślnie wykorzystuje kompletnie inne niż Windows. Na Pop!_OS często spotykałem Liberation Serif, a na Fedorze – Cantarell. To jest również ważne, bowiem wiele dystrybucji Linuxa nie oferuje czcionek Microsoftu, co sprawia, że jak uruchamiamy jakiś dokument napisany w chociażby New Times Roman, to u nas wyświetla się inny font, który może zepsuć wygląd dokumentu. Na szczęście instalacja czcionek Microsoftu jest prosta i opisałem ją >>tutaj<<.

Sam też zacząłem zmieniać domyślne czcionki, jednak muszę je szukać w sieci, a następnie ręcznie instalować. Nie jest to trudne – domyślnie wystarczy kliknąć dwa razy w plik .ttf i nacisnąć Zainstaluj. Drugą opcją jest przekopiowanie wszystkich tych plików do odpowiedniego folderu.

Font Downloader pozwoli Ci się zapoznać z czcionką i ją wygodnie zainstalować

Font Downloader ma jednak taką zaletę, że nie tylko szybko pobiera i instaluje daną czcionkę, ale również pozwala je przeglądać – jest czymś na wzór sklepu z fontami. Mało tego, możemy napisać własny tekst, który zostanie wyświetlony za pomocą nowego fontu. Jest to spore ułatwienie.

Font Downloader

Póki co, aplikacja pozwala nam przeglądać czcionki dostępne w Google Fonts. Liczę jednak na to, że do tego grona zostaną dodane kolejne paczki, co znacznie wpłynie na wygodę użytkowania. Jakie czcionki polecam? Osobiście polubiłem się z Cantarell, która wygląda całkiem ciekawie, a zarazem elegancko.

Font Downloader

Font Downloader to aplikacja na systemy GNU/Linux. Została napisana z wykorzystaniem bibliotek graficznych GTK i integruje się z motywem systemowym (zwłaszcza na GNOME). Dostępna jest na wielu dystrybucjach w formie Flatpaka. Do zainstalowania wystarczy poniższa komenda.

flatpak install flathub org.gustavoperedo.FontDownloader

*Tak, wiem, słowa font i czcionka mają rożne znaczenia, jednak w rzeczywistości często są wykorzystywane zamiennie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!