Ubuntu od teraz po prostu działa na Framework Laptop

framework
(fot. Framework)

Framework Laptop doczekał się sporej popularności, również wśród społeczności Linuxa. Właśnie dowiedzieliśmy się, że Ubuntu na tym sprzęcie będzie działać w pełni poprawnie bez żadnych konfiguracji.

Ubuntu “po prostu” działa na Framework Laptop

To nie tak, że do tej pory Linux nie działał na Framework Laptop. Działał i to bardzo dobrze, ale było pewne ale. Otóż zaraz po instalacji mogliśmy normalnie korzystać z komputera, jednak żeby wykorzystać 100% możliwości, to potrzebne były pewne konfiguracje. Chociażby na Fedorze potrzebne było przygotowanie pliku konfiguracyjnego.

Teraz natomiast zostaliśmy poinformowani, że Ubuntu już ma działać na Framework Laptop bez żadnych dodatkowych czynności. Wszystko dzięki dodatkowym elementom w jądrze, które naprawiają wiele problemów, a także pozytywnie wpływają na użycie baterii.

Framework Laptop to sprzęt, który cechuje się naprawdę otwartą naturą. Otóż użytkownik może sobie dowolnie naprawiać przeróżne komponenty komputera – i to bez większej wiedzy technicznej czy umiejętności manualnych. Do tego można sobie skonfigurować dowolnie porty – wszystko dzięki specjalnie przygotowanym modułom. Laptop wspiera również różne systemy operacyjne.

framework

Framework okazał się być prawdziwym hitem. Nawet jakiś czas temu trafił do Europy, gdzie wyceniono go na 899 EUR. Za te pieniądze otrzymujemy procesor Intel i5-1135G7 oraz potrzebę ręcznego złożenia sprzętu. Póki co, laptopa oficjalnie w Polsce nie ma i czekamy na debiut.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!