Przeglądarka GNOME Web nareszcie z obsługą dodatków

GNOME Web
GNOME Web

Przeglądarka internetowa GNOME Web (znana również jako Epiphany) nareszcie wprowadza obsługę wtyczek za pośrednictwem WebExtensions.

GNOME Web z wtyczkami

GNOME Web (często występujący pod nazwą Epiphany) to technicznie standardowa przeglądarka internetowa dla systemów wykorzystujących środowisko graficzne GNOME. Sam próbowałem korzystać z tego programu, ale niestety, działał dla mnie zbyt słabo. Na plus jednak wypadało pełne wsparcie GTK oraz gesty na touchpadzie. Minusem jednak jest brak wsparcia dla wtyczek, a sam potrzebuję kilku najważniejszych, w tym BitWarden.

To się jednak powoli zmienia, a przynajmniej w kontekście wtyczek. Jak się okazuje, GNOME Web w wersji 43 zaoferuje wsparcie dla wtyczek. Dodatki zainstalujemy dzięki obsłudze WebExtensions, czyli takiego specjalnego standardu wykorzystywanego przez między innymi Firefoxa czy Safari.

gnome web
GNOME Web z wtyczkami (fot. OMG!Linux)

W wyniku tych prac, użytkownicy dostaną opcję wykorzystania co najmniej kilku najważniejszych dodatków z Firefoxa. W zasadzie to funkcję już można testować w kanale Devel. Niestety, u mnie nie udało się jej uruchomić.

flatpak remote-add --if-not-exists gnome-nightly https://nightly.gnome.org/gnome-nightly.flatpakrepo 
flatpak install gnome-nightly org.gnome.Epiphany.Devel

Sposobem na sprawdzenie wtyczek jest ich zainstalowanie za pomocą plików .xpi. Te można pobrać ze strony Firefoxa. Nowość prawdopodobnie pojawi się wraz z premierą GNOME 43 już jesienią 2022 roku.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!