Google Chrome wkrótce zakończy wsparcie dla Windowsa 7 i 8.1

Google Chrome na pasku zadań - Windows 8.1

Oficjalne wsparcie systemu Windows 7 zakończyło się 14 stycznia 2020 roku. Mimo zakończonego wsparcia, system nie można uznać za martwy, gdyż do dziś korzysta z niego 10,4% użytkowników. Wsparcie wydanego w 2013 roku systemu Windows 8.1 również zbliża się ku końcowi, który nastąpi 10 stycznia 2023 roku, czyli za 2,5 miesiąca. Liczba użytkowników nie jest już jednak taka duża, bo wynosi jedynie 2,7%.

Nie powinno nikogo dziwić, że deweloperzy porzucają stare oprogramowanie, które nie jest już wspierane i, którego baza użytkowników mocno zmalała. Użytkownicy przestarzałych wersji systemu Windows muszą liczyć się z tym, że coraz mniej nowego oprogramowania będzie działać na ich systemach.

Google Chrome nie dla staroci

Dwa dni temu (24.10.2022) na oficjalnej stronie Supportu Google pojawił się wpis informujący o planowanym zakończeniu wsparcia przeglądarki Google Chrome dla systemów Windows 7 oraz Windows 8.1 wraz z wersją 110, której udostępnienie jest wstępnie planowane na 7 lutego 2023 roku. Google Chrome 110 będzie ostatnią wersją stworzoną z myślą o tych dwóch systemach operacyjnych. Aktualizacje do nowszych wersji przeglądarki nie pojawią się na komputerach z Windowsem 7 czy 8.1.

Google Chrome 107 - Windows 8.1
Google Chrome 107 – Windows 8.1

Nie oznacza to jednak, że nowsza wersja na pewno nie będzie działać jeżeli zainstalujemy ją ręcznie z pliku instalacyjnego MSI (Tak , rozszerzenie MSI to rozszerzenie dla instalatorów w Windowsie. Nie ma to nic wspólnego z firmą MSI). Po prostu starsze systemy nie będą brane pod uwagę w procesie tworzenia i testowania przeglądarki, więc może być różnie.

Google zachęca użytkowników Windowsa 7 oraz Windowsa 8.1 do przesiadki na któryś z nowszych systemów objętym wsparciem np. Windows 10, który będzie wspierany do 14 października 2025 roku lub Windows 11, który miał swoją premierę rok temu, a jego data zakończenia oficjalnego wsparcia nie została jeszcze ogłoszona przez Microsoft.

Źródło: Google Chrome Help

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!