Pojawienie się MacBooków z procesorami Apple M1 na dobre zmieniło podejście nie tylko do laptopów tego producenta, ale do sprzętu mobilnego ogólnie. Okazało się, że układy ARM świetnie sprawdzają się w tego typu sprzęcie i nie tracą w kwestii wydajności względem x86. Do rewolucji ARM-owej dołączyć chcą Chińczycy, czego dowodem jest Huawei L410.
Huawei QingQyun L410, to laptop z układem ARM i Linuxem
Jak się okazuje, Huawei zaprezentował nowy laptop, który wykorzystuje procesor ARM i system Linux. Mowa tu o modelu Qingyun L410, który charakteryzuje się następującą specyfikacją:
- Wyświetlacz IPS o rozdzielczości 2160 x 1440 pikseli i przekątnej 14 cali
- Procesor HiSilicon Kirin 990
- Układ graficzny Mali-G76MP16
- 8 GB pamięci RAM
- 256 GB dysk SSD
- Porty: 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x USB typu C, DisplayPort, HDMI
- Waga: 1,49 kg
- Dodatkowo: obecność kamerki internetowej pop-up, czytnik linii papilarnych
- System operacyjny bazujący na Linux
Cena laptopa (bez OS-a) wynosi około 1276 USD, co daje mniej więcej 4784 złotych, a więc mniej niż w przypadku MacBooka Air z układem M1. Jest jednak pewien haczyk, o czym za chwilę.
Wybór Linuxa to dobra decyzja
Może się Wam wydawać, że jeśli desktopowy Linux, to tylko x86. Nic bardziej mylnego! GNU/Linux na ARM świetnie się rozwija. Już w 2010 roku Canonical próbowało opanować ten rynek za pomocą Ubuntu z Unity. Teraz natomiast oprogramowanie jest rozwijane dzięki takim produktom jak Raspberry Pi, a także laptop Pinebook Pro, który dla wielu jest tzw. daily-driverem. Z tego też powodu Huawei nie musi zaczynać od zera, bowiem na dzień dobry ma dostęp do ogromnej biblioteki dobrze napisanego oprogramowania. Jest pewne ale.
Huawei nie zdecydował się na dystrybucję Ubuntu czy Linux Mint. Mamy tutaj Unity OS. Co to takiego? Unity (nie mylić z Unity DE!) bazuje na popularnym Deepin OS i powstał na zlecenie rządu chińskiego, jako oprogramowanie zastępujące te zagraniczne – chociażby Windowsa.
Niestety, Huawei L410 raczej nie kupicie poza Chinami. Mało tego, jest on dostępny tylko dla firm oraz pracowników rządowych. Do sprzedaży trafiły dwa warianty – bez systemu operacyjnego (koszt: 1276 USD) oraz ze wcześniej wspomnianym Unity OS (koszt: 1395 USD).
Jak Wam się podoba Huawei L410? Dajcie znać w komentarzu!
Źródło: OMG!Ubuntu, GizmoChina
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!