Elementary OS zainstalujesz na Raspberry Pi!

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Elementary OS to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych dystrybucji Linuxa. Wszyscy wyczekują aktualizacji do wersji szóstej, która ma wnieść wiele niezwykle ważnych nowości, między innymi poprawiony ciemny motyw. Muszę jednak zaznaczyć, że nowa aktualizacja to nie jest wszystko nad czym pracują twórcy. Otóż zamierzają oni wydać swój system również na Raspberry Pi 4!

Elementary OS to dystrybucja Linuxa, która bazuje na Ubuntu LTS, jednak niewiele ma z nim wspólnego. Przede wszystkim autorzy przygotowali swoje własne środowisko graficzne, które nazywa się Pantheon (różnic jest nawet więcej, na przykład znajdziemy tutaj własny sklep z aplikacjami oraz kompletnie inny cykl wydawniczy). Jest ono inspirowane macOS-em i aktualnie jest jednym z najlżejszych, najbardziej nowoczesnych i najpiękniejszych środowisk w świecie Linuxa. Podobnie jak macOS, tutaj też pracujemy na wielu biurkach, jednak nie możemy rozmieszczać ikon na pulpicie.

Warto przeczytać: Elementary OS z aktualizacją do 5.1.5! Co nowego dodano?

Warto pochwalić Elementary OS za świetne wsparcie dla ekranów HiDPI oraz wiele ciekawych funkcji i aplikacji początkowych (chociażby Kalendarz czy edytor kodu Code), które swoimi możliwościami przebijają swoje odpowiedniki w innych dystrybucjach.

Elementary OS na Raspberry Pi!

Jak się okazuje, Elementary OS 5.1 Hera (czyli jeszcze starsza wersja systemu) zostało wydane na kolejny sprzęt bazujący na procesorze o architekturze ARM, a mowa tu o Raspberry Pi 4! Z tego co udało się nam ustalić, to Elementary na Raspberry Pi działa całkiem sprawnie i można uznać, że w przyszłości będzie mógł nam system ten posłużyć jako prawdziwy desktop.

Elementary OS zainstalujesz na Raspberry Pi!
(fot. It’s FOSS)

Warto dodać, że Linux jest już od dawna dostępny na procesorach ARM. To również tyczy się laptopów (co ostatnio spopularyzowała firma Apple). Oczywiście mowa tutaj o Pinebook Pro, który okazał się być całkiem dobrym i wydajnym, a zarazem tanim sprzętem działającym w oparciu o Linuxa. Wiele użytkowników tego laptopa używa go jako daily-drivera i sobie chwali.

Elementary OS zainstalujesz na Raspberry Pi!
(fot. It’s FOSS)

Elementary OS na Raspberry Pi 4 w wersji eksperymentalnej możecie pobrać >>stąd<<.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!